Menu
Mesto Galanta
mestoGalanta

Vitajte
v Galante

rozšírené vyhľadávanie

Celoslovenské ocenenie verejnosti „Môj lekár“ získala MUDr. Alžbeta Czászarová z Galanty

Obľúbená všeobecná lekárka má ordináciu v nemocnici sv. Lukáša, denne ošetruje vyše stovku pacientov.

Obľúbená všeobecná lekárka má ordináciu v nemocnici sv. Lukáša, denne ošetruje vyše stovku pacientov. Práve tí svojim hlasovaním ocenili prístup MUDr. Czászarovej, jej systém objednávania, minimálny čas strávený v čakárni, odbornosť a vedomosti. Cenu verejnosti, ktoré odovzdáva Asociácia ochrany a práv pacientov, získavajú lekári, ktorí sú vďaka svojej empatii, obetavosti a vysokému nasadeniu mimoriadnym prínosom. Sú tu pre pacientov aj nad rámec svojich pracovných povinností, pretože svoje povolanie nevnímajú ako prácu, ale predovšetkým ako poslanie. MUDr. Czászarová bola aj medzi 20 laureátmi asociácie, ktorým odovzdával počas slávnostného večera ocenenia minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

 

Získali ste prestížne ocenenie verejnosti. Čo si myslíte, že má vaša ambulancia naviac oproti ostatným ambulanciám všeobecných lekárov?

Dobrá otázka. Nemáme asi nič extra, robíme si prácu so sestričkou tak, ako nám naše možnosti a vedomosti dovolia.

 

Bude to zrejme tým, že vás majú pacienti najradšej.

(smiech) Myslím si, že aj každého môjho kolegu majú pacienti radi. Ale teším sa tomu.

 

Koľko máte pacientov?

Denne máme v ambulancii 110 až 120 pacientov, ale v tom sú aj telefonáty. Máme už rozdelené organizačné časy, aby sa nemiešali pozitívni pacienti s negatívnymi. Či je pacient očkovaný či nie, vždy ho vyšetríme, len sa musí predtým objednať, aby sa tu nemiešali v čakárni.

 

A aké sú rozdiely medzi priebehom choroby medzi očkovanými a neočkovanými? Väčšinou sa argumentuje práve tým, že vakcinácia pred covidom neochráni úplne.

Áno, aj očkovaní môžu dostať covid a aj tí, ktorí ho už raz prekonali. Môžu byť aj prenášačmi vírusu. Ale čo môžem povedať na základe skúseností z mojej ambulancie, tak majú oveľa ľahší priebeh než tí, ktorí sa nenechali očkovať a infikovali sa vírusom. U tých niekedy nestačia ani antibiotiká, musíme skúsiť aj podpornú liečbu alebo ich poslať do nemocnice. Nemôžem z toho robiť všeobecnú štatistiku, ale z mojich pacientov som ešte ani jedného očkovaného pacienta, ktorý sa nakazil covidom, nemusela posielať do nemocnice.

 

Médiami prebehli aj prípady, kedy si ľudia naordinovali samoliečbu ivermectínom, a dávajú si ho už preventívne, stalo sa niekoľko prípadov otráv. Čo si myslíte o tom?

Ja nemám skúsenosti, že by moji pacienti chceli odo mňa ivermectín. Zavolali možno dvaja, ktorí sa na to pýtali a vysvetlila som im, na akom princípe to funguje. Pochopili to. Ale veľký nával samoliečby ivermectínom som nepostrehla. Musím povedať, že moji pacienti rešpektujú mnou naordinovanú liečbu.

 

Ak niekto ochorie, ako by mal riešiť ďalší postup? Ísť rovno k lekárovi či konzultovať svoj stav telefonicky?

Všeobecne by ľudia mali plniť odporúčania Úradu verejného zdravotníctva či ministerstva. Keď má niekto teploty viac ako 38 a viac ako dva dni, mal by volať svojmu lekárovi. Keď je k tomu ešte aj dýchavičný, mal by okamžite volať 155. Po telefonickej konzultácii sa my vieme rozhodnúť, ako postupovať ďalej. Ale ak sa pridruží silný kašeľ, silné bolesti, zvracanie, treba volať RZP.

 

Kedysi ste boli mestskou poslankyňou, sledujete dianie v meste aj teraz?

Určite. Sledujem aktuálne dianie, ale do politiky sa nezapájam. Vždy som na strane dobrej veci.

 

Ako by ste hodnotili, akým smerom sa uberá Galanta, čo sa týka napríklad rozvoja mesta či nových sídlisk?

Všetko, čo nás zblíži s prírodou – kvôli zeleni, alebo s ľuďmi navzájom, to všetko podporujem.

 

Myslíte si, že sa v Galante dobre žije?

Áno, mne sa tu páči. Žijem v Galante už 30 rokov a páči sa mi aj mesto, aj atmosféra.

 


 

Dátum vloženia: 6. 12. 2021 18:12
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 4. 2024 21:38

Môže vás zaujímať viac