Menu
Mesto Galanta
mestoGalanta

Vitajte
v Galante

rozšírené vyhľadávanie

Pamiatky

Dotácia na obnovu NGK v Galante

Mesto Galanta v roku 2016 v rámci programu „Obnovme si svoj dom“ získalo ďalšiu dotáciu z Ministerstva kultúry SR na záchranu pamiatky - Neogotického kaštieľa v Galante.

Neogotická miestnosť na druhom poschodí juhovýchodnej veže Neogotického kaštieľa v Galante.

FÉNIX - Kultúrna pamiatka roka 2022

V období od 14.3. - 18.4.2022 prebiehalo hlasovanie o Cenu FÉNIX - Kultúrna pamiatku roka, do ktorej Mesto Galanta prihlásilo novozrekonštruovanú južnú vežu Neogotického kaštieľa v Galante, ktorá sa hrdo týči v erbe nášho mesta.

FÉNIX - Kultúrna pamiatka roka 2022 1

Morové stĺpy

V Galante sa cholera vyskytovala ešte aj v 19. storočí. Posledná známa epidémia na území mesta bola v roku 1873. Na pamiatku tejto udalosti a z vďaky za prekonanie epidémie, ale aj na ochranu pred ňou postavili galanťania v poli za mestom štyri morové stĺpy.

Východný morový stĺp za futbalovým štadiónom v Galante

Neogotický kaštieľ

Medzi dominantné pamiatky Galanty patria dva kaštiele, ktoré dali postaviť Esterházyovci približne v rovnakom období. Doterajšie výskumy ich základy zaraďujú do renesančného obdobia 16. stor., ako typické opevnené kaštiele v rovinatej krajine. Ich podobu v 17. storočí vykresľujú dobové rytiny.

Neogotický kaštieľ v Galante

O Galante v architektonickom časopise

Čo napísali o našich dominantách v architektonickom časopise DAIBAU.SK sa dozviete po kliknutí na link nižšie. Prajeme príjemné čítanie!

O Galante v architektonickom časopise 1

Pohrebná kaplnka Esterházyovcov

Zaujímavou súčasťou starého cintorína na Bratislavskej ulici je neogotická pohrebná kaplnka rodiny Esterházyovcov.

Neogotická pohrebná kaplnka Esterházyovcov

Renesančný kaštieľ

V náručí viacpodlažnej panelovej zástavby stojí tzv. renesančný kaštieľ, ktorý počas stáročí prešiel niekoľkými prestavbami. Pôvodnú šesť priestorovú renesančnú stavbu dnes pripomína už iba priestorová dispozícia a zreštaurované nástenné rastlinné a heraldické maľby.

Renesančný kaštieľ

Rímskokatolícky kostol sv. Štefana kráľa

Rímskokatolícky kostol sv. Štefana kráľa je monumentálna dvojvežová klasicistická stavba s barokovými prvkami.

Čelný pohľad na kostol Svätého Štefana v Galante

Vlastivedné múzeum

Vlastivedné múzeum v Galante vzniklo v roku 1969 s poslaním dokumentácie vývoja prírody a spoločnosti formou tvorby, ochrany, spracovania a prezentácie zbierkového fondu v regióne. Jeho zbierka má vlastivedný charakter s užšou špecializáciou dokumentácie mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.

Pohľad na Vlastivedné múzeum v Galante

Židovský cintorín

História židovských cintorínov v Galante spadá do roku 1729, kedy dal gróf Ferdinand Esterházy židom z Galanty do večného prenájmu miestnosť na zriadenie modlitebne a zároveň pozemok na cintorín. Najstarší cintorín sa nachádzal na sídlisku SNP, ale zanikol pred viac ako pol storočím. Predpokladá sa, že niektoré náhrobníky boli premiestnené na novší cintorín (Školská ul. 24, Galanta).

židovský cintorín v Galante

Život v meste

MOBILNÁ APLIKÁCIA

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Môže vás zaujímať viac