XXXI. ročník Galantských trhov 2015

program GT2015

XXXI. ročník Galantských trhov sa aj v tomto roku uskutočnil v osvedčených lokalitách – na ulici Hlavnej, na Mierovom námestí, v mestskom parku a nádvorí neogotického kaštieľa a v priestoroch amfiteátra.

Primátor mesta Galanta Peter Paška v sprievode prominentných hostí a partnerských delegácií oficiálne otvoril XXXI. ročník Galantských trhov slávnostným príhovorom. Otvorenie trhov sa konalo v mestskom parku na nádvorí a v severnom krídle neogotického kaštieľa.

V tomto roku bol počet predajných stánkov 242. Predajcovia boli umiestnení na Hlavnej ulici, od kruhového objazdu pri Vajanského ul. až po kruhový objazd pri ulici Parkovej. Sortimentná skladba bola pestrá, prevažoval textil, obuv, hračky, domáce potreby a bytový textil. Svoje zastúpenie však mali aj kožená galantéria, bižutéria a šperky, prútené a drevené výrobky či darčekové predmety. Trhov sa zúčastnili aj predajcovia zo zahraničných krajín ako z Maďarska, Česka, Poľska, Rumunska, Mexika, Peru a Senegalu.

Občerstvenie ponúkali predajcovia na Hlavnej ulici pri Mierovom námestí, v lokalite mestskej tržnice, na nádvorí neogotického kaštieľa a v priestoroch amfiteátra. Svoje služby a výrobky prezentovali aj účastníci z oblasti automobilizmu, zdravotníctva, turizmu, kozmetiky a poisťovníctva. Remeselníci predvádzali svoje zručnosti v mestskom parku.

Vínna ulička sa stala obľúbeným lákadlom a miestom stretnutí návštevníkov Galantských trhov. Tak ako po minulé roky, aj tento rok boli vinári umiestnení na nádvorí neogotického kaštieľa v mestskom parku. Návštevníci mali možnosť ochutnať vína slovenských, českých, maďarských a rakúskych producentov.

K trhom patrí tradične aj ponuka zaujímavých zábavných atrakcií pre deti a adrenalínových atrakcií pre staršiu mládež a dospelých. V tomto roku boli väčšie detské atrakcie umiestnené na Mierovom námestí a menšie nafukovacie atrakcie a manéž s koníkmi v mestskom parku. Adrenalínové atrakcie boli tento rok umiestnené na parkovisku za OD Mladosť a na mestskom trhovisku.

Kultúrne programy sa po všetky tri dni konania trhov konali v mestskom parku na nádvorí neogotického kaštieľa a vo večerných hodinách v mestskom amfiteátri.

Vstup na hlavné kultúrne programy organizované v lokalite amfiteátra boli počas XXXI. ročníka Galantských trhov spoplatnené symbolickým vstupným vo výške 1 €. Z bezpečnostných dôvodov sa tak zamedzilo prekročeniu kapacity amfiteátra.

Počas troch dní v priestoroch amfiteátra vystúpili domáci aj zahraniční interpreti. Prvý deň trhov sa po Hip-hop show predstavil Adam Ďurica s kapelou. Hostí pri kolibách ďalej zabávala skupina Kulacs Band. Piatok si návštevníci mohli užiť koncerty skupín 4 Mation a Ghymes. DJ Cini sa piatok postaral o zábavu pri kolibách. V sobotu vystúpili Peter Lipa & Band a Tublatanka. Pri kolibách sa o tanečnú zábavu posledný deň trhov postaral Tomi Band. Všetci účinkujúci boli odmenení búrlivým potleskom.

Vo vínnej uličke zabávali návštevníkov skupina Golddies a Retrock party band. Z partnerského mesta Mikulov vystúpil súbor Klaret. Návštevníci si mohli vypočuť koncert Viktora Weisza a skupiny Club 84. Posledný deň trhov sa predstavila country skupina Hany Lounové a hudobná skupina Laci Band. Prvý deň trhov si prišli na svoje aj milovníci folklóru, kedy sa uskutočnili „Dožinkové slávnosti a deň ľudových tradícií“.

Pre deti boli od 17:00 pri Centre voľného času Spektrum v parku pripravené zábavné súťaže, tvorivé dielne, jazda na koňoch, Capoeira show, vystúpenie mladých talentov v hre na bicie nástroje, spevácko-tanečná show a prvý deň trhov zabávalo deti divadelné predstavenie súboru Materinky zo Šale. Deti zabávali aj maskoti termál centra Galandia, Galan a Dia.

Okrem hudobného programu pripravili organizátori aj zaujímavé výstavy v renesančnom kaštieli, severnom krídle NGK a v mestskom parku. Predstavili sa tak Helena Gasper Ludíková, Andrej Csillag a DIGI Foto Galanta. Záhradkári z celého okresu vystavovali svoje produkty v Neogotickom kaštieli a drobnochovatelia z Dolných Salíb v mestskom parku, kde sa tiež konala výstava prác umelcov a fotografov pod názvom „Stretnutie vo farbách“. Občianske združenie Veteran car club pripravilo tretí deň konania trhov výstavu historických motorových vozidiel na Mierovom námestí pred polyfunkčným domom Arli.

V oblasti športu si prišli na svoje milovníci futbalu, tenisu, stolného tenisu, kolkov a boxu. Organizátori pripravili atraktívne turnaje na národnej a medzinárodnej úrovni v Dome športu, na tenisových kurtoch klubu Slovan a futbalovom štadióne. Zumbu si mohli záujemcovia zatancovať piatok v mestskom parku a medzinárodné stretnutie boxeristov si mohli návštevníci pozrieť v sobotu v mestskom amfiteátri. Na ploche pred OD Univerzál sa v sobotu predstavili milovníci freestylu na bicykloch BMX, predvádzali ukážky športovej exhibície Bmx street, breakdance a graffiti.

Organizátori pripravili pre návštevníkov nespočetné množstvo zaujímavých sprievodných podujatí. Neodmysliteľnou súčasťou bola aj obľúbená Gastroakcia – súťaž vo varení v prírode pripravovaných pokrmov, ktorá sa uskutočnila v areáli mestského parku druhý deň konania trhov. Je spojená s gastronomickou prezentáciou špecialít z partnerských miest.

GA_trhy2015_SK.pdf

programGT2015.jpg