Menu
Mesto Galanta
mestoGalanta

Vitajte
v Galante

rozšírené vyhľadávanie

Židovský cintorín

židovský cintorín v Galante

História židovských cintorínov v Galante spadá do roku 1729, kedy dal gróf Ferdinand Esterházy židom z Galanty do večného prenájmu miestnosť na zriadenie modlitebne a zároveň pozemok na cintorín. Najstarší cintorín sa nachádzal na sídlisku SNP, ale zanikol pred viac ako pol storočím. Predpokladá sa, že niektoré náhrobníky boli premiestnené na novší cintorín (Školská ul. 24, Galanta).

Na udržiavanom teréne s rozlohou 100 x 140 m na nachádzajú náhrobníky ešte z 18. storočia a cintorín naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu. Najstaršie hroby sú v juhozápadnej a západnej časti. Súčasťou ohradeného areálu s približne 700 hrobmi je dom smútku (tzv. Ciduk HaDin), cez ktorý sa zároveň vchádza na cintorín. Náhrobníky predstavujú pestrú a pútavú paletu materiálov, tvarov a symbolov (z tých sú najčastejšími ruky Kohenov, džbány Levitov a hviezda Dávida). Nápisy sú väčšinou v hebrejčine, ale nájdu sa aj maďarské a slovenské. Cintorín je udržiavaný a naďalej slúži svojmu účelu.

Synagóga v meste bola zbúraná (1899 – 1976), na jej mieste stojí pamätník obetiam holokaustu (Revolučná štvrť 6, Galanta). Dielo akademického sochára Petra Sulíka je umiestnené na malom námestí zo zvýraznenými základmi pôvodnej synagógy, ktorú v roku 1976 v mene komunistickej idei zbúrali. Pamätník bol odhalený 29.6.2003 pri príležitosti každoročnej spomienky na stovky obetí holokaustu z Galanty a okolia, slúži ako pamätné miesto Galantského židovstva a zároveň je symbolickou spomienkou na všetkých židovských občanov mesta, ktorí zahynuli počas holokaustu. 

Dátum vloženia: 11. 1. 2017 12:21
Dátum poslednej aktualizácie: 28. 2. 2024 13:38
Autor: Mgr. Andrea Sláviková

Môže vás zaujímať viac