XXVII. ročník Galantských trhov

Galantské trhy 2011 boli charakteristické v prvom rade zmenou lokality umiestnenia tohto kultúrno-spoločenského podujatia. S odstupom času je možné konštatovať, že rozhodnutie prinavrátiť organizáciu trhov do centra mesta bolo správne a prinieslo veľmi pozitívnu odozvu zo strany nielen obyvateľov mesta, ale predovšetkým návštevníkov trhov a samotných predajcov. XXVII. ročník GT teda bezpochýb splnil očakávania najmä organizátorov, ale aj širokej verejnosti. Inovované trhy prilákali množstvo návštevníkov aj predajcov, ktorých počet sa pohyboval na úrovni 230, no bol zaznamenaný zaujímavý moment, že predajcovia si prenajímali väčšie predajné zariadenia, vzhľadom na väčšie priestorové možnosti Hlavnej ulice, čo pozitívne ovplyvnilo najmä sortimentnú skladbu ponúkaného tovaru.

Pestrý kultúrny program a sprievodné podujatia, výstavy, športové podujatia, detské podujatia  prilákali množstvo návštevníkov do centra mesta a v podvečerných hodinách aj  do priestorov amfiteátra. Kultúrna ponuka bola opäť žánrovo pestrá a zameraná pre všetky vekové kategórie. Zo sprievodných podujatí tradične obrovský záujem zaznamenali Vínna ulička, Súťaž vo varení pokrmov v prírode a Gastro ukážky hostí z partnerských miest aj napriek ich umiestneniu v náhradných lokalitách, ktoré podľa názoru návštevníkov pôsobili trošku stiesnene. Záujem zo strany návštevníkov zaznamenali aj športové podujatia ako squashový turnaj, prezentácia ázijských bojových umení, stolnotenisový turnaj, či medzinárodný kolkársky turnaj. Z akcií reprezentačného charakteru je potrebné spomenúť podpis partnerskej zmluvy s mestom Bečej zo Srbska v renesančnom kaštieli a doprevádzanie  delegácií z partnerských miest Paks, Stockerau, Tótkomlós, Bečej, Albignasego, Liptovský Mikuláš, Mikulov, Kecskemét, ktoré prijali pozvanie mesta. Súčasťou programu pre delegácie bola účasť nielen na slávnostnom otvorení trhov, ale i návšteva Termal centra Galandia, Ranča na Striebornom jazere a ďalších podujatí.  Pozvaní hostia tak mali počas celých trhov možnosť spoznávať atmosféru tohto kultúrno-spoločenského podujatia a zároveň sa oboznámiť  s historickými pamiatkami ako i turistickými zaujímavosťami mesta. Pozornosti návštevníkov trhov neunikli ani výstava záhradkárov a poľovníkov v MsKS, foto výstava z partnerského mesta Stockerau vo vestibule MsÚ, či autorská výstava Mareka Forraya.

Potešiteľné je, že GT sa aj v tomto ročníku zúčastnili umeleckí remeselníci, ktorí dodávali trhom  tú pravú jarmočnú atmosféru. XXVII. ročník GT bol charakteristický aj návratom k bohatšej ponuke zábavných atrakcií, ktoré po minulé ročníky absentovali najmä z priestorových dôvodov. Práve tento fakt bol  zo strany návštevníkov najviac vytýkaný organizátorom.

Osobitnou kapitolou GT 2011 bolo premiérové odklonenie dopravy v súvislosti s uzatvorením centra mesta a tým aj štátnej cesty I.triedy I/75. Obavy  z dopravného kolapsu v dôsledku preťaženia miestnych obchádzkových trás sa našťastie nepotvrdili, čo je možné prisúdiť najmä kvalitnej organizačnej príprave pri zadávaní projektu organizácie dopravy a následne efektívne  organizovanej operatívnej činnosti zo strany dopravnej  a mestskej polície, či  mestského úradu. Pozitívnym momentom je aj fakt, že počas troch dní GT neboli zaznamenané závažnejšie prípady trestnej činnosti, či narušenia verejného poriadku.

Zdroj foto: Galantaonline.sk

Dátum vloženia: 28. 9. 2011 11:03