Vodárne riešia zákaly vody, pomôže nové potrubie aj špeciálne aditíva

Opätovné zákaly vody hnevajú obyvateľov Galanty aj okolia.

Vodárne sa pasujú s touto problematikou už dlhšiu dobu, venovali sme jej aj minulý rok v našich novinkách. V súčasnosti ZsVS pracujú na dvoch projektoch, ktoré majú problém hnedej vody vyriešiť. Prvým je odstraňovanie samotných inkrustov - povlakov z čiastočiek hmoty v potrubí, ktoré sa trhajú a pri vyššom prietoku sa trhajú a vychádzajú cez vodovody do našich kúpeľní a kuchýň.

Vodárne riešia pokusmi, aká metóda by zabránila ich tvorbe týchto inkrustov. Tieto pokusy nám majú vyhodnotiť príčiny vzniku zákalu na trase Jelka - Galanta - Šaľa. Technici urobili prieskumy na viacerých miestach v potrubí, sledovali plávajúce nečistoty a zachytávali zákal prístrojmi. Ďalšie pokusy sa budú konať tento rok, výsledky pokusov by mali priniesť odpoveď na to, akými aditívami do vody by sa zabránilo zákalu. Do úvahy prichádza niekoľko špeciálnych látok, ktoré by sa do vody pridávali, sú nezávadné a majú oprávnenie byť použité na pitné účely. Tieto látky by zabraňovali tvorbe problémových inkrustov, samotnej korózii aj spájaniu produktov korózie.

Druhým plánovaným projektom ZsVS je rekonštrukcia potrubia od čerpacej stanice až po galantský vodojem. Nové potrubie tiež pomôže v znížení zákalu. Tento plán je zatiaľ v štádiu obstarávania projektanta. V apríli by mali ZsVS odosielať jednotlivé žiadosti na povolenia rozkopávok na opravu okrskov, potrebných na preplach a meranie tlaku a prietoku. Rovnako sa pripravuje projekt, ktorý umožní preplach jednotlivých vetiev potrubia, a ktorým by sa docielilo úplné prečistenie potrubia.

(sv)

Dátum vloženia: 10. 2. 2022 15:30