Vodárne riešia zakalenú vodu v Galante

Po vypracovaní projektu bude zaradená samotná realizácia danej rekonštrukcie do investičného plánu na rok 2022.

Vodárne riešia zakalenú vodu v Galante

Už v máji riešila Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZsVS) nepredvídateľnú poruchu, problém nastal v potrubí pred vodojemom v Galante. Pri plánovanom štandardnom čistení vodojemu zlyhalo servozariadenie, čím prišlo k zúženiu prietoku a tým výraznému zvýšeniu rýchlosti prietoku vody potrubím, čo spôsobilo následne zvírenie dlhodobo usadených častíc mangánu a železa zo stien a dna potrubia. Zakalená hnedá voda však tiekla občanom opakovane. Pre zníženie zákalu si vodárne nechali vypracovať odkaľovací plán pre mestá Šaľa a Galanta. Pre elimináciu takýchto udalostí by bolo treba investovať do úpravovne vody pri zdroji, ktorá by stála cca 6 miliónov eur. Výmena rozvodov len v meste Galanta, čo je asi 40 km potrubia, by stála cca 10 miliónov eur. Staršie rozvody sú z ocele a zo sivej liatiny, teda z materiálov, na ktorých sa vytvára hrdza, tá môže za určitých okolností spôsobovať zafarbenie vody. Priemerný vek týchto mestských rozvodov je cca 50 rokov. V súčasnosti majú vodárne vypracovanú štúdiu a chcú realizovať 10 armatúrnych podzemných šachiet, s uzávermi a meraním prietoku a tlaku a výmeniť staré, nefunkčné uzávery a hydranty z dôvodu riadeného preplachu. „Naším cieľom je dodávať obyvateľom mesta Galanta a samozrejme aj okolitým obciam pitnú vodu v čo najlepšej kvalite a z toho dôvodu musíme pristupovať k danej úlohe komplexne od zdroja až po samotnú prípojku vedúcu k obyvateľovi. Nakoľko obnova vodárenských objektov a zariadení nebola roky dozadu prioritou (aj v danom prípade) sú komplexné riešenia omnoho náročnejšie tak z pohľadu technických riešení ako aj s finančného hľadiska,“ hovorí Mgr. Budaiová z vodárenskej spoločnosti. V septembri bola predstavenstvom schválená aktualizácia investičného plánu na rok 2021, v ktorom jednou z položiek je aj PD „Galanta - rekonštrukcia prívodného potrubia ČS Galanta - VDJ Galanta.“ Po vypracovaní projektu bude zaradená samotná realizácia danej rekonštrukcie do investičného plánu na rok 2022.

V súčasnosti pracovníci vodární merajú zákal pred a za ČS Jelka, ČS Galanta, ČS Šaľa za účelom možnosti rýchleho zásahu do prevádzky verejného vodovodu. V októbri sa bude realizovať dezinfekcia vody aj plynným chlórom, ktorý by mal eliminovať ďalšiu tvorbu inkrustov a vnútornú koróziu potrubia. Vodári sledujú prevádzky diaľkových vodovodov o systém detekcie únikov a prevádzka dostáva online informácie o neobvyklých stavoch v distribučnom potrubí.

(sv)

Dátum vloženia: 13. 10. 2021 20:52