Večná tradícia Kodályových dní

Večná tradícia Kodályových dní -fotka z podujatia

Duša a slobodný duch robia úžasné veci - to je motto 18. ročníka Kodályových dní.

Tento rok sa nekonali súťažne a medzinárodne uznávané spevácke zbory sa stretli vo festivalovej atmosfére. Na galavečeri bolo udelené nové ocenenie Csemadoku, Cena Ladislava Záreczkého.
Vyhodnotenie festivalu sa konalo v sále Mestského kultúrneho strediska v Galante v nedeľu 3. októbra. Podľa oceneného dirigenta Pétera Erdeia, Liszta a Bartóka-Pásztoryho je jednou z najdôležitejších vecí pre mimovládne organizácie dokázať sa ukázať v spoločnosti, pred publikom. Nezáleží na tom, či sa to deje ako trendová flash-mob situácia alebo len vo forme zborového vystúpenia v koncertnej sieni. Na galavečeri boli udelené aj ďakovné ceny a prvýkrát aj cena Ladislava Záreczkého, navrhnutá Csemadokom. Cenu Záreczkého založila organizácia na návrh rodiny samotného Ladislava Záreckého, narodeného pred sto rokmi, predovšetkým jeho dcéry Judity. Záreczký bol skutočný polyhistor, fanúšik hudby, maďarskej etnografie, maliarstva a kultúry. Po celý život bádal a uchovával dedičstvo Zoltána Kodálya a s jeho menom sa spájalo niekoľko publikácií o Kodályovi, ľudovej hudbe a kultúrnom dedičstve Galanty. Rovnako ako organizácia prvých Kodályových dní. Cenu Záreczkého možno udeliť osobe alebo komunite, ktorá roky a desaťročia významne prispela k zachovaniu, starostlivosti, prenosu a rozvoju Kodályových hodnôt v hudobnom živote Galanty a Matúšovej zeme.
Mónika Józsa cenu prevzala s potešením, dotkla sa jej a povedala, že toto uznanie pre ňu veľa znmená, pretože poznala Ladislava Záreczkého, „strýka Laciho“ osobne, v Csemadoku veľa spolupracovali.
Zvláštne ocenenie získal aj Fülekov mužský spevácky zbor, Pro Culture. Vládny komisár Ladislav Bukovszký odovzdal slovenskú medailu za zásluhy predstaviteľom zborovej hudby na vysokej úrovni.
Ceny vďaky pre zbory venovala Kóta - Národná asociácia maďarských speváckych zborov a kapiel, Maďarská spoločnosť Kodály, mesto Galanta a Csemadok. XVIII. ročníka Kodályových dní sa zúčastnili tieto spevácke zbory: Te Deum Laudamus (Alistál), Ženský spevácky zbor Melódia (Fülek), Pro Kultúra - Mužský spevácky zbor Fülek, Kodály Zoltán Daloskör (Galanta), Cantus Iuventus - Ženská fakulta Univerzity Selye Jánosa, Concordia Miešaný spevácky zbor (Komárom) Ženský spevácky zbor Ragyolci Jázmin, Miešaný spevácky zbor Blaha Lujza (Rimavská Sobota), Mestský zmiešaný spevácky zbor Veszprém.

Pri parku pri soche Kodálya sa konal záverečný akt Kodályových dní. Pri kladení vencov mal slávnostný príhovor predseda politickej strany Aliancia Krisztián Forró. Poďakoval Csemadoku za to, že každoročne organizoval a realizoval toto prestížne podujatie. Zdôraznil úlohu starať sa o kodályovské dedičstvo a budúcim generáciám pripomenul, aké veľké hodnoty tu Kodály nechal pre ďalšie generácie.

Andrea Horváth Szomolai

Dátum vloženia: 10. 10. 2021 21:06