V kostole svätého Štefana je vynovená zvonica

Ak bývate v centre Galanty, možno ste si všimli, že zvony na kostole zvonia akosi inak než po desaťročia predtým. Sluch vás neklamal, zvuk zvonov sa naozaj líši. Môže za to nová technika v zvonici, ktorej materiál sa kompletne vymenil.

Zvonová stolica je akoby taký veľký trojuholník, ktorý drží zvony. V Galante sme mali stolicu zhruba z druhej polovice 20. storočia, kedy všetko urobili zo železa. Rezonancia, ktorú vyprodukovali zvony, sa tlačila na steny vo veži a po krátkej dobe by nám tie zvony zničili celú statiku veže. Museli sme to vymeniť. Jednak je to krajšie, aj kvalitnejšie. Teraz je ten zvuk úplne iný,“ vysvetľuje Peter Gál, ktorý je v súčasnosti farárom. Zvonová stolica je konštrukcia slúžiaca na zavesenie zvonov vo zvonici. Kovové zvonice sa začali vyrábať už v 19. storočí, hlavným dôvodom bola nižšia cena a nenáročnosť vyhotovenia. Nová stolica je z dubového dreva. Rám, ktorý drží zvony, je vymenený tiež. Zvonové srdce bolo už tiež poškodené a hrozilo nebezpečenstvo, žeby poškodilo aj samotný zvon. Fara mala pri nákupe dreva šťastie, podarilo sa totiž kúpiť dubové drevo ešte v prvej polovici roka, predtým, než ceny dreva raketovo vystrelili. Mesto zafinancovalo opravy v hodnote 14-tisíc eur, zvyšok, vyše 4-tisíc, sa vyzbierali veriaci počas niekoľkých zbierok v kostole. „Celková suma bola doteraz 18-tisíc eur, ale projekt ešte nie je ukončený. Peniaze na opravu hodín nám nezostali, chceli by sme opraviť ešte ciferníky,“ hovorí Peter Gál.

Vedeli ste, že?

- Kostolné hodiny idú vždy presne. Riadené sú totiž satelitom.

- Zvony v kostole už nerozoznieva kostolník. Riadené sú elektronicky a automaticky sa rozoznejú na základe vopred daného času.

Dátum vloženia: 6. 12. 2021 12:00
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 4. 2024 21:36