Ustrzyki Dolne– nové partnerské mesto Galanty v Poľsku

Počas Medzinárodného festivalu orchestrov podpísalo mesto Galanta partnerskú zmluvu s Dolnými Ustrzykmi. Delegácie oboch miest sa vzájomne navštívili už niekoľkokrát, diskusie prebiehajú od minulého roka.

Slávnostná ceremónia podpisu zmluvy prebehla na nádvorí neogotického kaštieľa medzi koncertmi orchestrov. Primátori Peter Paška a Bartosz Romowicz v príhovore zaspomínali aj náhodu, ktorá ich spojila. „Hľadali sme cez internet potenciálne partnerské mesto na Slovensku, ktoré využíva geotermálnu energiu a oslovili sme Galantu. Primátor Peter Paška nás s radosťou pozval na návštevu,“ s úsmevom hovorí poľský primátor. Poľské Ustrzyki Dolne, vzdialené 510 km, sú podobne veľké ako Galanta, majú 18 tisíc obyvateľov. Partnerstvo by malo mestá obohatiť aj po stránke efektívnejšieho využívania príležitostí grantov a fondov. „Chceme sa obohatiť nielen po kultúrnej stránke, ale budeme sa spoločne zapájať do projektov súvisiacich s geotermálnou energiou. Chceme spoločne čerpať, v prospech obyvateľov oboch našich miest, európske fondy. Pán burmystrz Romowicz pozval naše deti na futbalový turnaj do Ustrzyk, zorganizujeme aj výmenný pobyt našich seniorov,“ povedal Peter Paška. „V zmluve o spolupráci, ktorú so mnou podpísal burmystrz (primátor) Bartosz Romowicz, sme sa zaviazali k spolupráci v oblasti kultúry, športu, ale hlavne v oblasti využívania geotermálnej energie.“ Poľská delegácia navštívila Galantu počas minulého leta, navštívili Galantaterm, separačnú halu v areále technických služieb, neogotický kaštieľ, a pozvali galantskú stranu na podobnú návštevu do Poľska.

Zastupiteľstvo takmer jednohlasne odsúhlasilo partnerstvo s Dolnými Ustrzykami. V Poľsku sa podpisovala zmluva už v lete, počas Karpatského turistického jarmoku. Dátum podpisu v Galante vyšiel na 14. september. „Takmer na deň presne, pred 336 rokmi zachránili poľské vojská Jána III. Sobieskeho pri Viedni celú kresťanskú Európu, pričom bojovali pod zástavami Panny Márie, ktorá sa o niečo vyše 200 rokov neskôr stala patrónkou Slovenska,“ vysvetľuje spokojný galantský primátor dátum.

(sv)

Dátum vloženia: 23. 9. 2019 16:24