Tradičná návšteva Tótkomlóšu sa niesla v znamení dobrého jedla a utužovania vzťahov

Návšteva mesta Tótkomlóš - delegácia

Komlóšskych dní obce sa pravidelne zúčastňuje aj výprava z Galanty.

Keďže cezhraničné návštevy sa minulý rok nekonali, Komlóšania sa s Galanťanmi videli až po dvoch rokoch. O to srdečnejšie sa vítali, primátor Galanty priniesol domov „stovky pozdravov“. Delegácia z Tótkomlóšu navštívila Galantu začiatkom leta, o návšteve sme písali v minulom čísle Galantských noviniek. Teraz primátor Zoltán Zsura uvítal Galanťanov v Maďarsku. Návštevy sa okrem primátora Petra Pašku zúčastnili miestni poslanci Augustín Popluhár a Zoltán Szelle, konateľ Galandie, ktorý sa veľmi živo zaujímal o prevádzku kúpaliska a kúpeľov Rózsa fürdő. „Tá srdečnosť našich priateľov z Dolnej zeme je nenapodobiteľná, teším sa, keď obnovíme všetky naše družobné styky. Pevne verím, že už na jar sa bude dať zorganizovať mládežnícka výmenná akcia, či futbalová, iná športová, alebo na kultúrnej báze,“ zamýšľa sa galantský primátor.

Komlóšania začali rekonštruovať 140-ročný hotel v centre mesta, ktorý dlho čakal na investície. Bol postavený v roku 1881, išlo vtedy o prvú poschodovú budovu v meste. Primátor Zsura verí, že pri ďalšej návšteve už budú Galanťanom hrdo ukazovať vynovené priestory. Počas dvojdňového podujatia oslávili Tótkomlóšania 275. výročie znovuosídlenia. Pripravili si kultúrny program, ulicu v centre mesta zaplnili trhové stánky, remeselníci a zábava sa ťahala až do noci. Oslavy v tomto duchu sa konajú už 20 rokov a ich pevnou súčasťou je aj gastro-festival slovenskej kuchyne. Tótkomlóšske špeciality si priniesli slovenskí vysídlenci z Tótkomlóša v rokoch 1946-48 so sebou aj na Slovensko, a s vychýrenou sármou, komlóšskou klobásou či špeciálnymi domácimi cestovinami sa môže stretnúť aj Galanťan vo svojom okrese, kde dodnes žijú vysídlení Komlóšania a ich potomkovia. Tí sa snažia Tótkomlóš navštevovať aspoň na Dni obce, a tak na týchto oslavách stretáva slovenská delegácia aj známych z Galantského okresu. Primátori podpísali dohodu o posilňovaní partnerských vzťahov. „S radosťou sme oslavovali 20. ročník Dní obce spolu s galantskou delegáciou. Dúfam, že podpísaním dohody o posilnení partnerských stykov bude ďalej pokračovať spolupráca medzi našimi mestami,“ predniesol primátor Zsura. Galanťania sa zúčastnili aj na kladení vencov pri príležitosti výročia osídlenia mesta. „Bol som nadšený, že 400 km od Galanty sa tak krásne udržuje slovenský jazyk, kultúra a veľa rodinných vzťahov. Veľký evanjelický kostol s 78 m vežou so štyrmi zvonmi, ktorý vie prijať 2500 veriacich, veľkolepý dychový orchester všetkých vekových kategórií, a nesmiem zabudnúť ani na krásne zrekonštruovanú slovenskú základnú školu,“ hovorí Augustín Popluhár, ktorý sa návštevy Tótkomlóša zúčastnil prvýkrát. Nadšene opisuje aj dve veci, ktoré sa mu podľa jeho slov „zapísali do duše“. Prvou je zachovalá kaplnka sv. Gellerta z 12. storočia postavená v románskom štýle s jemným dychom prestavby z 13. storočia v skorej gotike, kde sa konajú stretnutia veriacich z okolitých dedín, dvakrát do roka. Druhou bol samotný program. „Slovenský gastronomický deň s kultúrnym programom ma zaujal svojou veľkosťou, svojou krásnou slovenčinou a vystúpeniami všetkých, mladých i starších. V mikrofónoch bola počuť slovenčina, v očiach sa ligotali kroje, tance a v srdciach znelo: Nezabúdame na Vás, Slováci a Slovenky - domovina moja,“ hovorí poslanec.

Dátum vloženia: 1. 9. 2021 8:54
Dátum poslednej aktualizácie: 23. 2. 2024 20:53