Stretnutie umeleckých kolektívov - Juniáles

Pretože kvôli minuloročným vážnym, nepredvídaným okolnostiam sa vlani nekonal ani tradičný juniáles, v Csemadoku sme dvojnásobnou radosťou a vzrušením čakali na ten tohtoročný, ktorý sa konal 11. júla 2021.

Organizátori sa už týždeň pred akciou snažili, aby všetko dopadlo čo najlepšie. Keď prišiel deň s veľkým „D“, javisko výzdoba boli hotové, a každý presne vedel, za čo nesie zodpovednosť.

V nedeľu ráno už len počasie bolo smutnejšie ako my… Všade čierne oblaky a vo vzduchu vôňa dažďa. Každý pomocník bol na mieste. Najprv len popŕchalo, ale potom dažďové kvapky čoraz intenzívnejšie klopkali na plachty postavených stanov. Napriek tomu sa každý usiloval a o dvanástej bolo na dvore Csemadoku všetko pripravené.

Optimizmus priniesol svoje ovocie, po obede už svietilo slnko, aj keď počas akcie sme ešte dostali jeden výdatný lejak… Kresbu na asfalt sme museli zrušiť, chodník bol mokrý a ani skákací hrad sa nedal postaviť v takomto počasí, ale kto prišiel, určite neoľutoval. Vystúpenia tanečníkov zo skupiny Nyíló rózsa – Kvitnúca ruža z Horných Salíb, speváka Lászlóa Czinege a ďalších účinkujúcich zožali veľký úspech. V kotlíkoch sa snažili súťažiace skupiny uvariť ten najlepší guláš, ktorý mohol ochutnať každý záujemca. Kuchári dostali ako odmenu diplom a darčekový kôš. Deti sa zhromaždili okolo maľovania na tvár a o krátky čas na dvore pobehávali samé mačičky, usmievavé princezničky a rozprávkové bytosti.

Ale ako všetko, raz aj táto zábava sa musela končiť. Dážď nám, žiaľ, pôsobil nepríjemnosti, v takomto počasí nebolo toľko ľudí ako obvykle, ale môžeme konštatovať, že sme na dvore obnoveného domu Csemadoku strávili veľmi príjemné popoludnie. Radosť, hudba, veľké stretnutia, debaty, nezabudnuteľné zážitky – a po dlhom čase trošku bezstarostnej zábavy - o tomto bol tohoročný netradičný juniáles, ktorý sa z viacerých dôvodov určite zapíše do dejín podujatí.

Mária Futóová

Dátum vloženia: 19. 7. 2021 8:28