Slávny rod Esterházyovcov si prišli pozrieť aj delegácie z partnerských miest Liptovský Mikuláš a Oroszlány

Predstavenie Slávny rod Esterházyovcov

Na podujatí o slávnom rode Esterházyovcov sedela v hľadisku aj vzácna návšteva. Boli to delegácie z Liptovského Mikuláša a z maďarského mesta Oroszlány. S druhým menovaným Galanta realizovala spoločný projekt, v rámci ktorého primátori odhalili dotykový infokiosk.

Na podujatí o slávnom rode Esterházyovcov sedela v hľadisku aj vzácna návšteva. Boli to delegácie z Liptovského Mikuláša a z maďarského mesta Oroszlány. S druhým menovaným Galanta realizovala spoločný projekt, v rámci ktorého primátori odhalili dotykový infokiosk. Ten dnes stojí v parku pri chodníku a návštevníci si v ňom nájdu informácie o meste, pamiatkach a tipoch na výlety. Projekt pôvodne zahŕňal vzájomné návštevy. Žiaci štyroch základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Galanta mali navštíviť mesto Oroszlány - kaštieľ Esterházyovcov a Banícke múzeum, avšak z dôvodu opatrení proti šíreniu ochorenia Covid-19 sa tieto zájazdy uskutočnia online formou a pamiatky mesta Oroszlány im budú predstavené formou video filmu začiatkom októbra.

Príbeh Esterházyovcov tento rok pokračoval slávnostne, ale možno trochu smutne – pohrebom Esterházyovských šľachticov. Príbeh pokračoval tam, kde minulý rok skončil, po bitke pri Vozokanoch. V nej bojovali proti rabujúcim Turkom Forgáčovci a Esterházyovci – na bitevné pole dorazili Ladislav, František, Tomáš, Gašpar, Ján, Žigmund, Mikuláš a Alexander. Ozývali sa výstrely z dela a milovníci histórie sa mohli kochať krásnymi dobovými kostýmami. Spolok Fringia si nielen zahral v historickom predstavení, ale predviedli aj historické tance. Budúci rok bude príbeh pokračovať v priamej historickej linke – skutkami Mikuláša Esterházyho.

Návštevníci si mohli historické predstavenie vychutnať počas augustového víkendu niekoľkokrát, využili tiež bohaté občerstvenie a nákupy v remeselných stánkoch.

Dátum vloženia: 30. 8. 2021 10:02
Dátum poslednej aktualizácie: 23. 2. 2024 20:55