Prehľad získaných dotácií pre mesto Galanta v roku 2017

Uplynulý rok 2017 bol z pohľadu výziev na čerpanie eurofondov zaujímavý. Prvé výzvy, kedy sa obec a  mestá mohli zapojiť do čerpania, začali vychádzať začiatkom roka. Mesto Galanta podalo 23 žiadostí o dotácie rôzneho druhu v celkovej výške 2 077 000,00 €.

Uplynulý rok 2017 bol z pohľadu výziev na čerpanie eurofondov zaujímavý. Prvé výzvy, kedy sa obec a  mestá mohli zapojiť do čerpania, začali vychádzať začiatkom roka. Mesto Galanta podalo 23 žiadostí o dotácie rôzneho druhu v celkovej výške 2 077 000,00 €.

Nie všetky projekty podané mestom boli úspešné a väčšina z nich ešte nie je zo strany poskytovateľa vyhodnotená, takže s realizáciou môžeme počítať až v roku 2018.

Najvýznamnejšou získanou investíciou z pohľadu mesta bolo získanie nenávratného finančného príspevku vo výške 548 333,00 € na vybudovanie novej cyklistickej komunikácie zo smeru Kolónia – Galanta – Samsung. Poskytovateľom nenávratného finančného príspevku je v tomto prípade Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, v rámci Integrovaného regionálneho Operačného programu. Hlavným cieľom projektu s názvom "Vybudovanie cyklotrasy Kolónia - Samsung"  je zvýšenie atraktivity cyklistickej dopravy prostredníctvom vybudovania siete bezpečných cyklotrás a nadväzujúcej infraštruktúry na území mesta Galanta. V súčasnosti prebieha výber na zhotoviteľa stavby a nová cyklotrasa by mala byť vybudovaná a daná do prevádzky na jeseň roku 2018.

Vďaka dotácií a podpore z Trnavského samosprávneho kraja mohlo mesto zrealizovať viaceré mestské akcie, ako bol napr. „Beh Galantou – Beh oslobodenia XXXV. ročník, projekt prevencie zdravia, vďaka ktorému deti materských škôl získali zaujímavou a hravou formou nové vedomosti a zručnosti v oblasti prevencie zdravia a 20 detí zo sociálne slabších rodín si mohlo užiť deň na Ranči na striebornom jazere, ktorý bol sprevádzaný prednáškami pracovníčok z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie.

Dotácia ministerstva vnútra vo výške 9 000,00 € bola použitá na rozšírenie kamerového systému na území mesta, vďaka čomu pribudlo na území mesta 6 nových otočných kamier, ktoré budú monitorovať dôležité úseky mesta a tak zvyšovať bezpečnosť obyvateľov.

Aj v roku 2017 pokračovala realizácia národného projektu Terénna sociálna práca v obciach I., vďaka ktorému mesto získava finančné prostriedky na realizáciu terénnej sociálne práce. Zámerom projektu je zlepšenie sociálnej situácie ľudí ohrozených sociálnym vylúčením prostredníctvom zabezpečenia terénnej sociálnej práce za pomoci terénnych sociálnych pracovníkov a terénnych pracovníkov poskytujúcich pomoc obyvateľom obce, ktorí sa ocitli v sociálnej a hmotnej núdzi, nezamestnaným, rodinám s malými deťmi a seniorom s osobitným zreteľom na segregované a sociálne vylúčené komunity. Cieľom je zvýšenie účasti najviac znevýhodnených a ohrozených osôb na živote  spoločnosti, zlepšenie ich možností vstupu na trh práce, zlepšenie prístupu k poskytovaným službám a komplexná integrácia do spoločnosti.

Z dotácie  Ministerstva školstva, vedy výskumu športu Základná škola G. Dusíka si vybudovala bezbariérový vchod do budovy a Základná škola SNP získala finančné prostriedky na realizáciu projektu „Život je šanca mať rád,“ a tak obe školy zvýšili zdravie a bezpečnosť svojich žiakov.

Neogotická miestnosť v kaštieli bola obnovená aj v roku 2017 prostredníctvom dotácie Ministerstva kultúry z programu s názvom „Obnovme si svoj dom“. Výsledkom projektu sú zreštaurované neogotické okná na druhom poschodí juhovýchodnej veže Neogotického kaštieľa v Galante. Miestnosť slúži výlučne na potreby mesta Galanta, ako významný doplnok výstavných priestorov prezentujúcich históriu mesta s dôrazom na vývoj po storočiach.

Do dnešného dňa neboli vyhodnotené viaceré projekty, ktoré v prípade schválenia podporia rozvoj v meste Galanta.

Napríklad:

„Žiadosti o nenávratný finančný príspevok na vybudovanie nových odborných učební“ na všetkých základných školách, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Projekt s názvom „Rozšírenie infraštruktúry zberu BRKO v meste Galanta“, vďaka ktorému by domácnosti na území mesta mohli zadarmo získať kompostéry a likvidovať domový biologicky rozložiteľný odpad ekologicky.

PhDr. Marcela Mazsárová,

projektový manažér