Prázdniny prežité v tábore CVČ – Spektrum Galanta

Deti pri ohnisku

Letné tábory pre deti a mládež majú dlhoročnú históriu. Inštitúcia pre deti a mládež existovala pod rôznymi názvami, dnes je vedená ako Centrum voľného času – Spektrum Galanta a sídli pri ZŠ M. R. Štefánika v Galante.

V decembri 2019 odišla bývalá riaditeľka Mgr. Beáta Reisingerová do dôchodku a na jej miesto od 1. 1. 2020 nastúpila súčasná riaditeľka PaedDr. Katarína Kovácsová. Priniesla nový vietor a nápady, ktoré vložila do priestorov budovy, ako aj do krúžkov, ktoré CVČ ponúka deťom. Letné tábory boli a sú súčasťou aktivít tvorených pre deti.

Aké bolo leto v tábore CVČ? „Snažíme sa vytvárať zážitky, na ktoré si deti s radosťou spomenú aj v dospelosti. Tábory nie sú iba prežitím prázdnin, keď rodičia nemôžu čerpať dovolenku, ale aj výučbou hravou formou. Denný tábor sa konal pondelok až piatok v čase od 7.00 do 16.00 h. Vzdelávacia činnosť spočíva v spolupráci s Galantskou knižnicou a Vlastivedným múzeom v Galante. Z dôvodu covidovej situácie a rodičov s vyčerpanými dovolenkami sme tento rok rozhodli viesť až 6 turnusov táborov. Týždeň má päť dní a na každý deň sme si pre deti pripravili iné činnosti,“ hovorí riaditeľka.

Prvý deň: Spoznajme a zahrajme sa spolu. Prvý deň je venovaný predstaveniu sa detí menom v kolektíve, čo majú a nemajú radi, a spoločenskými hrami pre spojenie a vytvorenie kolektívu. Následne sú oboznámení s pravidlami a režimom dňa. Deti si nájdu kamarátov, na ktorých sa budú tešiť každý deň v danom týždni. Tento deň je nenáročný a plný hier.

Druhý deň: Zabavme a naučme sa niečo z minulosti. Navštívili sme Vlastivedné múzeum a dozvedeli sme sa, ako žili naši predkovia. Deti po ukončení prednášky zo získaných informácií dostali rôzne aktivity - hľadanie pokladu v múzeu, maľovanie na textil, riešili úlohy, učili sa šiť a tvoriť pomocou látky.

Tretí deň: Čo je na papieri napísané, už sa nikdy nestratí. V krásnom prostredí parku pri neogotickom kaštieli si pre deti pripravili program zamestnankyne z Galantskej knižnice. Medzi deti prišli spisovatelia a ilustrátori, ktorí im prečítali úryvok z knižky, ilustrátori vysvetľovali, ako tvorili obrázky do danej knihy. Deti potom dostali možnosť kresliť alebo sa pýtať na to, čo ich zaujímalo.

Štvrtý deň: Výlet. Štvrtok je vždy venovaný výletu. V tento deň sa deti zabavili inde ako v priestoroch CVČ – Spektrum. Navštívili napríklad včelársku a motýliu paseku, kúpalisko a Ekopark Relax. Pokiaľ sme nešli na výlet, tento deň bol aj tak iný ako tie ostatné. Na miesto výletu sa deti zabávali ako piráti, ocitli sa na havajskej párty, alebo hľadali poklad pomocou kompasu a ako správni turisti zakončili deň opekaním.

Piaty deň: Užime si spolu posledné spoločné chvíle. Piatok nám ukončuje týždeň a aj spoločne strávené chvíle, preto si ho ešte užili spoločnými hrami vonku na dvore, športom, zahrali sa podľa svojich a predstáv aj s vlastnými hračkami, tak ako to cítili. Poobede navštívili ihrisko v parku a po príchode z ihriska sme spočítali body, ktoré deti počas celého týždňa nazbierali formou žetónov. Za tieto body si mohli vybrať aj „cenu“ na pamiatku. Napríklad bublifuk, ktorý si deti hneď užili na školskom dvore počas čakania na rodičov.

Niektoré deti strávili v tábore aj viacero týždňov, a preto sme sa snažili každý týždeň vytvoriť iný program. Spokojnosť detí sa nám v posledný deň vrátila pri lúčení „ Ahoj Katka, Ninka, Mirka, Dominika, Inka, vidíme sa aj budúci rok!“ Boli aj takí, ktorí sa po dňoch plných zážitkov od kolektívu lúčili so slzami v očiach. Bolo pre nás potešením, že si deti naše tábory užívali a dúfame, že sa s mnohými z nich stretneme aj o rok.

Kolektív Centra voľného času - Spektrum v Galante

Dátum vloženia: 8. 9. 2021 9:52