Majiteľom dlhodobo stojacich vozidiel hrozia poplatky vo výške stoviek eur

Fotografia zobrazuje odťah auta

Okrem odťahu hrozí majiteľom dlhodobo stojacich vozidiel vysoký poplatok.

Podľa VZN mesta Galanta sa za dlhodobo stojace vozidlo považuje vozidlo, ktoré parkuje na tom istom mieste súvisle po dobu dlhšiu ako 60 po sebe nasledujúcich dní. Mesto si bude účtovať poplatok za užívanie verejného priestranstva pri takýchto vozidlách. Za osobné auto, ktoré radnica zdokumentuje a ktoré jeho majiteľ preukázateľne neodparkuje, si jeho majiteľ zaplatí 1,20 eur na deň, čo za pol roka znamená výšku takmer 220 eur. Ak ide o „staré vozidlo,“ čiže nepojazdné vozidlo dlhodobo bez platnej STK a EK, jeho majiteľovi vyrubí mesto poplatok 1,60 eur na deň za užívanie verejného priestanstva, čo sa za polroka šplhá do výšky vyše 290 eur.

Dlhodobo stojace vozidlá bývajú tŕňom v oku najmä obyvateľov sídlisk. Tí sú najčastejšie nahnevaní, že nemajú kde parkovať a miesto na parkovanie zaberá už mesiace nehybné vozidlo alebo vrak. Môžu takéto vozidlo nahlásť mestskej polícii. Mestská polícia v Galante následne upovedomuje majiteľov takýchto vozidiel, aby vyriešili problém so svojim autom do dvoch mesiacov.  Najprv polícia zisťuje, či je v evidencii vozidiel, či má platné EK a STK. Ak nie, auto sa stáva nespôsobilým cestnej premávky a majiteľ má šancu na nápravu, alebo auto odhlási a odstráni. Bez platnej STK a EK sa po 12 mesiacoch auto stáva vrakom, zo zákona mu patrí označenie „staré vozidlo.“ Držiteľ je povinný odstrániť ho z miesta, na ktorom poškodzuje životné prostredie alebo narúša estetický vzhľad obce či krajiny. Ak nezjednali nápravu, mesto odstupuje dlhodobo stojace vozidlo na mestskom pozemku vrakovisku, alebo naúčtuje majiteľovi poplatok za užívanie verejného priestranstva. Galanta podpísala zmluvu so spoločnosťou, ktorá vraky odťahuje a likviduje, doteraz nechalo mesto odtiahnuť osem vozidiel.

Dátum vloženia: 14. 9. 2021 9:47
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 4. 2024 21:48