Juhovýchodná veža neogotického kaštieľa sa môže po dvoch rokoch prác otvoriť verejnosti

Veža, ktorej podobizeň si nesie Galanta v erbe, získala novú, reprezentatívnu tvár. Na zrekonštruované vonkajšie aj vnútorné omietky, okná, celý interiér aj so zariadením využila Galanta dotácie od ministerstva kultúry so spolufinancovaním vo výške 5%.

Finančné prostriedky vo výške 468-tisíc eur na obnovu veže poskytlo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného programu s názvom Obnovme si svoj dom. „Pri verejnom obstarávaní sme najprv ušetrili 95-tisíc eur a následne pri rôznych požiadavkach pamiatkarov sme zaplatili 122-tisíc eur. Nezostali nám už peniaze na zariadenie, a tu nám pomohla župa. Bez Trnavského samosprávneho kraja by sme toto zariadenie nemali,“ vysvetľuje primátor Peter Paška. Na projekte sa podieľal neinvestičný fond Pro Renovatione na čele s Jurajom Pekarovičom. Ten neskrýval radosť nad súčasnou podobou kaštieľa a vyjadril vďaku celému tímu ľudí, ktorí sa podieľali na prácach, vrátane Vlastivedného múzea v Galante.

Počas slávnostného otvorenia bola hosťom predstavená expozícia Na špirále storočiami. V rámci nej sa sprístupnili štyri podlažia. Na prízemnom podlaží visia na stenách podoby kaštieľa z minulých období a zo súčasnosti. Prvé podlažie je zariadené dobovým nábytkom, vrátane knižnice s archívnymi výtlačkami kníh. „Chceli sme priblížiť interiér kaštieľa, ako vyzeral v 19. storočí, ako vyzeralo také pohodlné bývanie šľachtickej rodiny,“ vysvetľuje Juraj Pekarovič. Jednotlivé poschodia spolu prepája naozajstná špirála, úzke točité schodište. Na vyšších podlažiach sa nachádzajú expozície s rôznymi artefaktami z minulosti kaštieľa, ktoré boli nájdené počas archeologických vykopávok. Posledná časť špirály vedie symbolicky do prítomnosti – tvorí ju totiž vyhliadka z veže.

Južná aj severná veža kaštieľa v súčasnej podobe sú súčasťou neogotickej prestavby z roku 1861. Patril k nej aj rizalit s balkónom, ktorý zasiahol americký bombardér v roku 1944. Poškodené lietadlo zhodilo dve bomby, jedna dopadla do zámockej záhrady k múru kaštieľa. O život prišli v dôsledku tlakovej vlny dve deti správcu kaštieľa, ktoré sa hrali na dvore. Druhá bomba dopadla k južnej veži a poškodila rizalit. Bomba narušila statiku a ľudia ho už nedokázali opraviť, preto ho v roku 1947 úplne zhodili. Dnešná replika je presnou kópiou starého rizalitu. Základy novej prístavby vychádzajú z tých pôvodných, ktoré odhalili archeologické vykopávky. Podobu rizalitu s balkónom dokumentujú mnohé pohľadnice, ale len niekoľko dobových fotografií. Zachoval sa však kompletný popis, kde rizalit zasiahli výbušniny z amerického bombardéra. Rukou písané zápisky aj s náčrtom od dobového kronikára si dnes môžu pozrieť ľudia na stene expozície.

Otvorenia veže sa kvôli pandemickým opatreniam nemohla zúčastniť verejnosť, pre všetkých však bude veža prístupná už v najbližšom období. Podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia z Trnavského samosprávneho kraja, z ministerstva kultúry - zo sekcie kultúrneho dedičstva, odboru ochrany pamiatok, bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó, riaditeľ Vlastivedného múzea v Galante Michal Takács, niekoľko poslancov mestského zastupiteľstva a vedenie mesta.

(sv)

Dátum vloženia: 10. 11. 2021 18:08