Investičné aktivity mesta v roku 2017

V priebehu roka sme Vám, obyvateľom tohto mesta predstavili množstvo plánovaných investičných aktivít v rámci rozvoja obce a cestnej dopravy.
Finančné náklady v rámci rozpočtu mesta sa delia na bežné výdavky, kapitálové výdavky a prípadné mimorozpočtové zdroje, ktoré je možné získať prostredníctvom grantov, dotácií a nenávratných finančných prostriedkov napríklad v rámci výziev Integrovaného regionálneho operačného programu.

V priebehu roka sme Vám, obyvateľom tohto mesta predstavili množstvo plánovaných investičných aktivít v rámci rozvoja obce a cestnej dopravy.
Finančné náklady v rámci rozpočtu mesta sa delia na bežné výdavky, kapitálové výdavky a prípadné mimorozpočtové zdroje, ktoré je možné získať prostredníctvom grantov, dotácií a nenávratných finančných prostriedkov napríklad v rámci výziev Integrovaného regionálneho operačného programu.

Cestná doprava

V roku 2017 bolo preinvestovaných v rámci rekonštrukcií, opráv miestnych komunikácií takmer
340 tisíc eur. Ulice Ružová, Majakovského, Nová a vnútroblok bytových domov na ul. Esterházyovcov sú po komplexnej rekonštrukcii s novým asfaltovým povrchom. Priebežne sa podľa potreby opravili lokálne poruchy a úseky chodníkov, prípadne ciest, na celom území mesta.
Na sídlisku Sever prebiehala komplexná rekonštrukcia podzemných rozvodov v mesiacoch apríl až november, v rámci tejto stavebnej činnosti boli opravené chodníky, pod ktorými sa teplovodné
rozvody priamo nachádzali.
Žiaľ k plánovanej investícii k 1. etape komplexnej rekonštrukcie parkoviska pri Námestí detí po
predajňu nábytku sa nepristúpilo, a to z dôvodu zdĺhavého legislatívneho procesu schvaľovania
k umiestneniu stavby vrátane novej technickej infraštruktúry.

Rozvoj obce

Rozvoj obce zahŕňa investičné aktivity mesta, ktorými sa zhodnocuje celkový spoločný majetok mesta a zameriava sa na novo vybudované stavby. V rok 2017 sa na realizáciu investičných aktivít v rámci rozvoja obce minulo cca 220 tisíc eur, so zameraním sa na skvalitnenie športového vyžitia obyvateľov mesta a zabezpečenie vybavenia z oblasti dopravy a životného prostredia. Na sídlisku JAS sa dobudovalo detské ihrisko podľa požiadaviek obyvateľov. Na Kolónii mesto zakúpilo pozemok na možnosť vybudovania detského ihriska, momentálne je pozemok ohradený oplotením a je k nemu vybudovaný vjazd. Na Mierovom námestí sa pristúpilo aj oprave fontány, ktorá mala svoje systémové poruchy, avšak k termínu blížiacich sa Galantských trhov bola fontána po oprave opäť spojazdnená. V rámci drobnejších aktivít sa napríklad realizovala oprava a dobudovanie spevnených plôch pri dennom centre v Javorinke, vybudovala sa nová vodovodná prípojka pre potreby Mestskej polície a nová elektrická prípojka pre potreby rozšírenia kamerového systému v meste. V meste boli obnovené kontajnerové stojiská, na Revolučnej štvrti 4 k a na ul. Úzkej. Vybudovalo sa jedno veľké zlúčené kontajnerové stojisko pre bytové domy na ul. Švermovej. Ďalej v mestských častiach Hody a Nebojsa pribudli nové workoutové prvky pre dospelých a mládež. Na Revolučnej štvrti sa vymedzila plocha na venčenie psov s agility prvkami, kde svoje schopnosti môžu skúšať malé aj veľké psy.
Rekonštrukcii jestvujúcej betónovej plochy na sídlisku Sever na multifunkčné ihrisko na nepristúpilo z dôvodu komplexnej rekonštrukcie teplovodných rozvodov. Terén naokolo bol permanentne narušený a bol obmedzený prístup do vnútrobloku sídliska. Na nové ihrisko sa však môžeme tešiť v tomto roku 2018.
Značná výška finančných prostriedkov, takmer 200 tisíc eur, bola alokovaná na
spolufinancovanie rôznych projektov, do ktorých sa mesto zapojilo v rámci výziev Integrovaného
regionálneho operačného programu. Mesto priebežne reflektuje na výzvy na získanie dotácií
a nenávratných finančných prostriedkov, v ktorých spĺňa všetky podmienky v danej oblasti. Napríklad zlepšenie dopravno-bezpečnostnej situácie, budovanie komunikácií cyklistickej dopravy, ochrana a obnova pamiatok, zvýšenie energetickej hospodárnosti budov, rozšírenie triedeného zberu odpadov, atď.

Dôležitou súčasťou plnenia koncepcie rozvoja mesta je aj príprava a zhotovenie projektovej
dokumentácie, územnoplánovacej dokumentácie a podkladov. Oddelenie rozvoja mesta sa aktívne spolupodieľa na príprave podkladov a technickej špecifikácie jednotlivých zámerov na verejné obstarávanie, reaguje na výzvy ministerstiev v spolupráci s projektovým manažérom, pripravuje podklady do komisie investičnej výstavby, je súčasťou pracovnej skupiny k investičným zámerom mesta financovaných z mimorozpočtových zdrojov, vykonáva inžiniersku činnosť a technický dozor pri realizácii stavieb, spolupracuje s projektantami a odborníkmi z rôznych oblastí. V rámci projektovej prípravy sa momentálne venujeme napríklad procesu povoľovania plánovanej výstavbe nájomných bytov, obstarávajú sa zmeny a doplnky územného plánu mesta a ďalšie iné činnosti. Z mimorozpočtových zdrojov sa v priebehu mesiaca júl realizovalo detské ihrisko Žihadielko, ktoré mesto získalo od spoločnosti Lidl vďaka vynaloženiu síl všetkých občanov mesta, ktorí každý deň hlasovali za výhru našich najmenších obyvateľov mesta – detičky.

Uvítame Vaše podnety a postrehy, ktoré môžete písomne smerovať mailom na adresu
info@galanta.sk

Spracoval: Ing. Zuzana Krišková, Oddelenie rozvoja mesta