Galanta začala s postupným obnovovaním morových stĺpov

V Galante sa cholera vyskytla poslednýkrát v roku 1873. Občania na jej pamiatku a na ochranu pred ňou postavili za mestom na štyroch svetových stranách štyri morové stĺpy.

V Galante sa cholera vyskytla poslednýkrát v roku 1873. Občania na jej pamiatku a na ochranu pred ňou postavili za mestom na štyroch svetových stranách štyri morové stĺpy. Do 21. storočia sa  zachovali z nich tri, a to západný (na ul.29. augusta), ktorý bol obnovený naposledy v rokoch 2003-2004, východný za štadiónom pri ceste smerom na Šaľu (obnovený v rokoch 2005-2006) a severný na Sereďskej ceste (obnovený v roku 2008). Južný stĺp smerom na Matúškovo bol pri výstavbe obilného sila zbúraný.

Mesto Galanta vyčlenilo vo svojom rozpočte na roky 2021-2023 finančné prostriedky na postupnú záchranu svojich morových stĺpov. V roku 2021 sme opravovali severný stĺp na Sereďskej ceste, ktorý bol značne poškodený vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok (spodná voda, pohyby pôdy, atmosférické vplyvy a pod.). Vyžadoval opravu murovaného drieku s profilovanými rímsami, škridlového zastrešenia a povrchovú úpravu farbeným náterom.

Odborníci sa pustili do dôkladne naplánovaných reštaurátorských prác v mesiaci jún 2021. Viacnásobnými chemickými nátermi, fungicídnymi prípravkami a anorganickým činidlom odstránili machy a lišajníky, následne mechanicky vydrhli povrch od biologického znečistenia. Nasledovalo osekanie deštruovaných a uvoľnených častí omietkových vrstiev. V priebehu prác sa zistila prítomnosť vysokej vlhkosti v murive, ktoré bolo izolované proti vlhkosti injektážou a pokládkou nopovej fólie. Po preschnutí muriva boli omietkové vrstvy rekonštruované a zakonzervované. Finálna povrchová úprava bola prevedená paropriepustným náterovým systémom s hydrofóbnym účinkom. Kovový kríž na vrchole po očistení bol ošetrený protikoróznym a konzervačným prostriedkom. Namiesto pôvodnej hnedej farby bol natretý matnou bielou farbou.

Pevne veríme, že reštaurovaná historická pamiatka mesta odteraz poteší svojím vzhľadom občanov a návštevníkov Galanty. Môžete ju zahliadnuť po pravej strane cesty z Nebojse do Galanty za čerpacou stanicou.

Mgr. Lívia Gešková,  vedúca OSS MsÚ

Dátum vloženia: 14. 9. 2021 9:51