Galanta oslávila 785. výročie prvej písomnej zmienky Akadémiou mesta

Logo firmy 1 usporová a.s.

Najstaršia písomná správa o Galante sa zachovala v listine, ktorá bola napísaná z príkazu kráľa Bélu IV. v rokoch 1237 – 1240. Opisuje majetky Pannonhalmského opátstva a dodnes je uložená v archíve opátstva.

K výročiu tejto písomnej zmienky usporiadala  Galanta Akadémiu mesta, počas ktorej si uctila darcov krvi, športovcov, učiteľky aj významné osobnosti. Na podujatí v divadelnej sále MsKS sa zúčastnili aj delegácie z partnerských miest, primátori a starostovia okolitých miest a obcí, miestni poslanci, riaditelia škôl a úradov. Kultúrny program pripravil Dychový orchester mesta Galanta, tanečná skupina Clis a Jozef Hollý so svojou veľkolepou piano show. Na piane zahral aj mladý talent Tomáš Kyjanek, zo ZUŠ Haydna prišli zaspievať žiaci v doprovode akordeónu. Na podujatí predstavila Daniela Amrichová z MsÚ novú knihu o Galante, ktorá dostala názov „Minulosť je dnes.“ Obsahuje jedinečné grafické fotomontáže z dobových fotografií a zo súčasnosti. Na vzniku knihy sa podieľali Juraj Pekarovič a Jozef Keppert.

Podujatie podporili 1.slovenská úsporová, a.s. a Trnavský samosprávny kraj.

1 usporova

Dátum vloženia: 5. 7. 2022 13:02