Filip Fehér hrá na husliach od troch rokov, dnes vyhráva hudobné súťaže

Filip Fehér je v bežný pracovný deň štvrtákom na Základnej škole v Čiernom Brode, v ostatnom čase husľový talent s absolútnym sluchom.

Na súťaži viedenských hudobných škôl Prima la Musica získal prvú cenu s vyznamenaním vo svojej kategórii v hre na husliach. Filip má obetavých rodičov, ktorí ho dvakrát do týždňa vozia na lekcie v hudobnej škole vo Viedni. Filip hrá od troch rokov. „V Galante chodil do centra voľného času, mal len tri roky a nebol ešte prijatý do hudobnej školy, pretože do tej chodia deti až od 6 rokov,“ vysvetľuje mama Andrea Fehérová začiatky svojho syna. „Začal sám od seba, keď videl v televízii orchester, zaujímala ho klasická hudba, a imitoval ju rôznymi spôsobmi, ručičkami a nožičkami. Kúpili sme mu hračkárske husle a tam to vlastne začalo. Na husliach naozaj začal hrať, pesničky sa začali aj podobať, cítil tú hudbu a dalo by sa povedať, že sa učil hrať sám. To, čo sa učí teraz, v 9 rokoch, sa učia bežne dospelí ľudia, hrá aj náročné skladby.“

Talentovaný chlapec sa dostal na hudobnú školu vo Viedni na návšteve Dňa otvorených dverí. Vyzvali ho, aby niečo zahral, a ihneď v ten deň ho prijali. Učí sa po nemecky a bude tiež skladať prijímačky na viedenské hudobné konzervatórium. Po kom hudobný talent malý Filip podedil, jeho mama nevie, rodičia sa totiž hudbe nevenujú. Filip hrá aj na klavíri, okrem toho ho zaujíma všetko, čo má struny, husle si vybral sám. Svoje najvýznamnejšie ocenenie získal na súťaži v Prahe, kde tiež vyhral svoju kategóriu.

Dátum vloženia: 11. 4. 2022 17:44
Dátum poslednej aktualizácie: 23. 2. 2024 19:59