Cenu primátora dostala Galantská knižnica aj jej riaditeľka

Pri príležitosti 70. výročia založenia Galantskej knižnice ocenil primátor knižnicu aj jej riaditeľku Líviu Kolekovú Cenou primátora mesta. Knižnica vznikla v roku 1951 ako Okresná knižnica v Galante a zaberala vtedy len jednu miestnosť. Dnes má zhruba 3-tisíc čitateľov.

Riaditeľka knižnice Lívia Koleková: Papier je nezničiteľné médium

Čo vás motivovalo k tomu, stať sa knihovníčkou?

Vyštudovala odbor knihovníctvo na filozofickej fakulte. Vždy som inklinovala k humanitným vedám, preto som išla na knihovníctvo. Celý život som pracovala v knižniciach. Najprv som bola riaditeľkou tu, od roku 1993 do 2004, potom jedno funkčné obdobie som pôsobila v mestskej samospráve, a potom som bola vyše 10 rokov riaditeľkou krajskej knižnice v Trnave. Keď odtiaľto odchádzal do dôchodku pán riaditeľ, bolo vypísané výberové konanie a vrátila som sa naspäť do Galanty.

Koľko kníh prečítate za mesiac?

Musím sa priznať, že teraz je to už slabšie. Kedysi sme ja aj kolegyne čítali asi všetko, okrem nejakých veľmi odborných kníh. A nie v práci, ale doma. Ale dnes je toho už tak veľa, že si človek musí vyberať. Dnes už tá kvalita nie je taká… dnes už môže knihu vydať prakticky každý a my sa síce snažíme selektovať kvalitu, ale nechceme úplne diktovať čitateľom, čo majú čítať. Teraz týždenne prečítam možno dve knihy.

A koho máte radi zo svetových autorov?

Ešte z mojej mladosti je veľmi zaujímavá severská spisovateľka Selma Lagerlöfová - Cisár z Portugálie a ďalšie jej knihy naozaj odporúčam. Je to zážitok na celý život, prečítať si jej diela.

Čo si myslíte o slovenských autoroch, kto vám z nich tak učaroval?

Dobre známy je Hvorecký, Veronika Šikulová a mohla by som menovať ďalej. Avšak samozrejme tým, že vydať si knihu môže ktokoľvek, máme veľa takzvaných ženských autoriek. Niektoré sú naozaj aj kvalitné, ale nie vždy je to kvalita, často sú to len banálne príbehy. Ale keď príbeh predáva, tak prečo nie.

Ako to vyzerá v detskej knižnici?

Detských kníh sa vydáva naozaj veľa, zahraničných aj našich. Mali sme tu hostku pani Danušu Dragulovú, ktorá teraz vydala niekoľko knižiek, ilustrátora Mira Regitka... Braňo Jobus vydal krásnu knihu s ekologickou tematikou. A musím vyzdvihnúť úlohu ilustrátorov, lebo sa vydávajú knihy staršieho dáta v novom šate. Napríklad teraz vyšiel denník Anny Frankovej v podobe komiksu a zaznamenávame veľký úspech a a čítanosť. Aj to sú nové formy, ako sa dostať k detskému a mladému čitateľovi.

Čítajú dnes ľudia knihy viac či menej? Koľko má knižnica čitateľov?

Teraz má knižnica zhruba 3-tisíc čitateľov, to znamená, že ak má Galanta 15-tisíc obyvateľov, každý piaty človek je zapísaný v knižnici. V poslednom čase zaznamenávame opätovný záujem o čítanie. Pred niekoľkými rokmi, pred desiatimi, sa zdalo, že knihy vytlačia elektronické médiá. Ale bolo to len prechodné a ukazuje sa, že papier je nezničiteľné médium od Gutenberga až po súčasnosť. Zrejme elektronické médiá sa menia, ale papier zostáva. My knihovníci si všímame, že stále častejšie chodia do knižnice rodičia s úplne malinkými deťmi. Našťastie nám pomáha Trnavský kraj aj Mesto Galanta a prispievajú na nákup nových kníh.

Dátum vloženia: 4. 8. 2021 11:33
Dátum poslednej aktualizácie: 9. 4. 2024 21:50