Navigácia

Obsah

Neogotický kaštieľ

Typ: ostatné
Neogotický kaštielNeogotický kaštiel sa nachádza v areáli mestského parku na Ul. Parková. Pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633. V roku 1736 bol prestavaný v barokovom slohu.
Dnešnú podobu nadobudol v r.1861 v duchu romantickej anglickej gotiky. Kaštieľ je obklopený prírodne krajinárskym parkom, ktorého strohosť kontrastuje s bohatou výzdobou fasády.

Kaštieľ je monumentálna stavba postavená v pôdoryse U. Bočné krídla uzatvárajú nádvorie. Stredná časť je dvojpodlažná, bočné hospodárske budovy sú jednopodlažné a sú na mieste pôvodného renesančného opevnenia. V strednej časti hlavného objektu je reprezentačné schodisko vedúce do slávnostných priestorov prvého poschodia.

Fasády sú bohato členené na spôsob anglickej gotiky. Štukové klenby v interiéri takisto napodobujú gotiku. V podkroví sa vybudovali nové priestory, čím sa zvýšila úžitková plocha objektu.

Kaštieľ je v súčasnosti zakonzervovaním chránený proti negatívnym poveternostným vplyvom a je strážený a zabezpečený proti devastácii. V súčasnosti je objekt prázdny, nevyužitý a na predaj.


Vytvorené: 6. 1. 2017
Posledná aktualizácia: 28. 11. 2017 23:14
Autor: Juraj Pekarovič