História Galantských trhov

trhy

Tradícia usporiadania trhov v Galante siaha do dávnej minulosti, až do 17. storočia, keď Ferdinand II. v r. 1635 udelil Galante trhové privilégium formou výsadnej listiny, ktorou namiesto dvoch jarmokov povolil konanie štyroch výročných jarmokov a týždenných trhov. Tým naše mestečko získalo nebývalé možnosti ekonomického vzrastu.

Vzhľadom k tomu, že Galanta mala odjakživa veľmi výhodnú geografickú polohu na obchodovanie - leží na križovatke významných obchodných ciest, ktoré spájajú sever Európy s Benátkami, nemeckými mestami a Viedeň s východnou Európou - táto tradícia len zosilnievala.

Žiaľ, začiatkom 20. storočia však táto výsada postupne zanikla.

Až v roku 1985 bola opäť obnovená z podnetu a iniciatívy vtedajších mestských orgánov, ale už samozrejme, v duchu  modernej doby. K pôvodne jarmočno-obchodnému charakteru trhov pribudol i kultúrno-spoločenský rozmer.

Od šiesteho ročníka až dodnes sa konajú Galantské trhy pod záštitou Mesta Galanta.

V posledných rokoch môžeme byť svedkami vývoja v organizovaní trhov, o čom svedčí hlavne veľký záujem jednak zo strany obchodných firiem a súkromných podnikateľov a jednak zo strany návštevníkov. Galantské trhy sa stali významnou kultúrno-spoločenskou udalosťou, ktorá poskytuje možnosť na stretnutia, na spoločenské vyžitie. Svedčí o tom stále rastúci počet kvalitných kultúrnych, športových a spoločensko-zábavných podujatí pre všetky vekové kategórie. Galantské trhy už dávno prerástli rámec mesta a nadobudli nadregionálny charakter.

Dátum vloženia: 24. 3. 2011 13:20
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 7. 2017 23:58