Symbol mesta oslavuje 385. výročie

Neogotický kaštieľ Esterházyovcov je dlhé obdobie pýchou a symbolom mesta Galanta. Kaštieľ je veľmi vzácny a impozantný, síce od pádu komunizmu značne chátral, v posledných rokoch však táto 385 rokov spiaca dominanta mesta ožíva.

Kaštieľ je pôvodne renesančný opevnený objekt z roku 1633. Stavba neogotického kaštieľa sa spája s bratmi Danielom a Pavlom Esterházym, ktorí dali postaviť kaštieľ v období prvého mohutného rozmachu moci a hospodárskej prosperity rodu Esterházy.

Ďalší člen rodu Imrich bol nitrianskym biskupom. On dal v roku 1736 objekt prestavať v barokovom slohu. Z tejto prestavby sa zachovali mramorové krby na poschodí.
Súčasná podoba kaštieľa je výsledkom radikálnej prestavby v roku 1861 v duchu romantickej anglickej gotiky. Prestavba znamenala výraznú zmenu s bohatými romantickými prvkami na fasáde aj v interiéri. Dala ju urobiť rodina Jozefa Esterházyho, ktorá ako posledná kaštieľ obývala a je pochovaná v kaplnke na cintoríne v Galante. Architektonický prvok kaštieľa, neogotická veža, sa stala základom pri vytvorení mestského erbu.

Táto monumentálna stavba je postavená v pôdoryse U. Jej stredná časť je dvojpodlažná, bočné hospodárske budovy jednopodlažné. V strednej časti hlavného objektu je reprezentačné schodište vedúce do slávnostných priestorov prvého poschodia. V interiéri sa nachádzajú štukové klenby.

V roku 2011 sa slávnostne otvorilo obnovené severné krídlo kaštieľa, ktoré slúži ako výstavný pavilón. Na nádvorí neogotického kaštieľa sa organizuje mnoho spoločenských a kultúrnych podujatí, koncertov a mestských osláv. Severnú vežu kaštieľa čaká tento rok vďaka úspešnému medzinárodnému projektu OZ NKGA celková rekonštrukcia. Zatiaľ sa tu môžete občerstviť v tematickej kaviarni s vinárňou a pozrieť si originálne obrazy staviteľov kaštieľa v ich životnej veľkosti.

Pevne veríme, že symbol mesta Galanta sa čoskoro opäť stane vyhľadávanou turistickou raritou a bude pýchou aj pre ďalšie generácie.

Dátum vloženia: 1. 3. 2018 13:23
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 3. 2018 13:36