Dotácia na obnovu NGK v Galante

Neogotická miestnosť na druhom poschodí juhovýchodnej veže Neogotického kaštieľa v Galante.

Mesto Galanta v roku 2016 v rámci programu „Obnovme si svoj dom“ získalo ďalšiu dotáciu z Ministerstva kultúry SR na záchranu pamiatky - Neogotického kaštieľa v Galante.

Mesto sa svojou žiadosťou uchádzalo o získanie finančných prostriedkov na obnovu neogotickej miestnosti na 2. poschodí juhovýchodnej veže NGK v Galante.

Projekt bol úspešný a MK SR poskytlo na tento účel dotáciu vo výške 12 000,00 €. Spolu s vlastnými prostriedkami mesta vo výške 1 920,00 € sa v tejto miestnosti zreštaurovali všetky omietky a stropy podľa požiadaviek reštaurátorského výskumu. Objekt sa dovtedy nevyužíval, prvé nadzemné podlažie bolo opatrené injektážnymi sondami voči vlhnutiu muriva. Túto miestnosť plánuje mesto sprístupniť návštevníkom po špirálovitom schodisku s dôrazom na históriu mesta v období 18. storočia pod heslom – „Galanta na špirále storočiami“.

V juhovýchodnej veži kaštieľa bol vykonaný reštaurátorský prieskum, ktorý sa zameral najmä na preskúmanie a zachovanie pôvodnej výzdoby objektu. Vo veži sa nachádza iba jedna zachovaná miestnosť, ktorú môžeme celú zaradiť do neogotického slohu.

Výsledkom projektu je zreštaurovaná neogotická miestnosť na druhom poschodí juhovýchodnej veže Neogotického kaštieľa v Galante, ktorá bude slúžiť výlučne na potreby mesta Galanta, ako významný doplnok výstavných priestorov prezentujúcich históriu mesta s dôrazom na vývoj po storočiach.

„Tento projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.“

PhDr. Marcela Mazsárová,

Projektový manažér