XXVIII. ročník Galantských trhov

Galantské trhy 2012 boli úspešným pokračovaním kultúrno - spoločenského podujatia umiestneného opäť na ulici Hlavnej a navrátu Vínnej uličky a sprievodných podujatí na nádvorie neogotického kaštieľa a parku. Trhy 2012 splnili očakávania organizátorov, návštevníkov trhov ako aj širokej verejnosti.

Prilákali množstvo predajcov, ktorých počet bol oproti roku 2011 omnoho vyšší. V tomto roku sa trhov zúčastnilo 291 predajcov v porovnaní s rokom 2011, kde počet predajcov bol 239. Väčší záujem bol o predaj občerstvenia, potravinárskeho sortimentu, cukroviniek. Sortimentná skladba bola pestrá od spotrebné rozličného tovaru až po vlastne vyrobené remeselné výrobky. Pribudli firmy s prezentáciou produktov a služieb napr. ponuka motorových vozidiel, kozmetické spoločnosti, stavebný materiál a pod.

Kultúrna ponuka bola žánrovo pestrá a zameraná pre všetky vekové kategórie. V rámci Galantských trhov vystúpili nasledujúci profesionálny umelci: skupina MADDOGX, skupina NO NAME, FÁSI MULATÓ, Divadlo STRAŽAN, skupina BUKASOVÝ MASÍV, skupina CSÍK ZENEKAR, MICHAL ČERVIENKA, skupina KOMAJOTA, skupina 4 MOTION, súbor IRISH DANCE TORNÁDO. V sumáre išlo o 10 produkcií v rozsahu cca 15 hod. Z neprofesionálnych umelcov vystúpili dychový súbor GALANŤAN, ľudová hudba KAPURA, skupina MELODY, RH DUO, SPEKTRUM PLUS, KORCO PIŤO BAND, DJ CINI. V sumáre išlo o 8 produkcií v rozsahu cca 35 hod. V globále vystúpilo spolu 94 účinkujúcich v rozsahu cca 43 hod. Po prvýkrát boli kultúrne programy v rámci trhov spoplatnené / amfiteáter a nádvorie neogotického kaštieľa /. Tržba za všetky tri dni GT bola vybratá v sume 10. 760 Eur, náklady MsKS na organizačné zabezpečenie boli vyčíslené vo výške 2. 838,85 Eur. Zisk z predaja vstupeniek bol vyčíslený na 7. 921,15 Eur, pričom uvedené finančné prostriedky sú účelovo viazané na obnovu neogotického kaštieľa.

Pozornosti návštevníkov trhov neunikli ani výstava záhradkárov v MsKS, vernisáž výstavy „775. výročia prvej písomnej zmienky o Galante“, „Fotografie zo starej Galanty – fotoklub“ v budove MsÚ, „Výstava Jánosa Bozsó“ v renesančnom kaštieli. Tú pravú jarmočnú atmosféru trhov dotvárali umeleckí remeselníci v mestskom parku. Návštevníci sa mohli oboznámiť s tvorbou výrobkov z medu, drevorezbou, drotárstvom, výrobou sklených predmetov či maľovaním na hodváb.
Zo sprievodných podujatí tradične obrovský záujem zaznamenala Vínna ulička, kde bolo umiestnených 11 stánkov s vinármi, 3 stánky s občerstvením a jeden stánok s mikulovskými pekárskymi výrobkami. Na podujatí sa zúčastnili: Pivnica Radošina - Róbert Bukovský, Víno Tureček , Sklep u Hrdličku - Mikulov, Víno Nitra, Neiner Családi Pincészet - Szekszárd , Szedmák Pince - Paks , Wein Schwarzl Stockerau, Márton and Márton, s. r. o. (SAUSKA, Vylyan, Pannonhalma, Bock), Strekov 1075 rodinné vinárstvo, Pannon food s.r.o.
Občerstvovacie služby poskytovali reštaurácia Toldi, reštaurácia Chilli a ŠKArkádia.

K trhom už tradične patrila aj gastroakcia, ktorá opätovne prilákala množstvo vyznávačov kotlíkových a gurmánskych špecialít .V tomto roku sa uskutočnila jednak „Súťaž vo varení gulášu“ v mestskom parku, kde bolo zapojených 14 súťažiacich a „Gastro ukážky hostí z partnerských miest“ na nádvorí kaštieľa.

Záujem zo strany návštevníkov zaznamenali aj športové podujatia. Po ročnej prestávke sa uskutočnil boxerský turnaj, kde súperom Výberu Galanty bol výber maďarských klubov zo Sopronu, Budapešti, Kaposváru a Nagykanizse. Uskutočnilo sa 12 duelov a hostia pricestovali v silnej zostave, keď drvivú väčšinu ich boxerov predstavovali medailisti z národných šampionátov. Dianie v ringu prinieslo hodnotný šport, s konečným výsledkom 18:6 v prospech Výberu Galanty. Turnaj sa vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky uskutočnil v Mestskej športovej hale. V Dome športu GASTO METALFIN organizoval medzinárodný zápas v stolnom tenise, kde privítali súperov z družobného mesta Tótkomlós, z ktorého vyšli víťazne domáci stolný tenisti. Do tretice je potrebné spomenúť aj medzinárodný kolkársky turnaj, v ktorom sa stretli v galantskej kolkárni športovci z Českej republiky, Maďarska a Slovenskej republiky. Trofeje za víťazstvo na tradičnom medzinárodnom kolkárskom turnaji pri príležitosti XXVIII. Galantských trhov si odniesli Josef „Pepino“ Touš z českého SKK Jeseník a družstvo kolkárov MKK Slovan Galanta 3 v zložení Butko, Kupčok, Madarás a Tumma.

Z akcií reprezentačného charakteru je potrebné spomenúť podpis partnerskej zmluvy s mestom Kecskemét v renesančnom kaštieli za prítomnosti pozvaných delegácií z partnerských miest Paks, Tótkomlós, Bečej, Liptovský Mikuláš, Mikulov, Kecskemét. Spolu 34 delegátov prijalo pozvanie mesta Galanta a zúčastnilo trhov, počas ktorých mali možnosť za doprovodu pracovníkov MsÚ spoznávať atmosféru nášho mesta v rámci kultúrno-spoločenského podujatia – Galantských trhov.

Počas GT bolo zabezpečených množstvo zábavných atrakcií-kolotočov na Mierovom námestí pred budovou Mestského úradu, ako aj na parkovisku za obchodným domom Mladosť. Veľký úspech medzi mládežou mali hlavne adrenalínové atrakcie ako move-it, ranger a lavica, Spokojnosť a radosť bolo vidieť aj na tvárach menších detí, keďže bolo pre nich pripravených veľa zaujímavých atrakcií napr. detská manéž, kamiónky, helikoptéry, detský vláčik, veľká nafukovacia šmýkalka, či trampolína.

Odklonenie dopravy v súvislosti s uzatvorením centra mesta a tým aj štátnej cesty I.triedy I/75 sa zaobišlo aj tento rok bez akýchkoľvek dopravných komplikácií. Rovnako počas troch dní GT neboli zaznamenané závažnejšie prípady trestnej činnosti, či narušenia verejného poriadku, čo je možné považovať za veľké pozitívum.

Zdroj foto: Galantaonline.sk

Dátum vloženia: 27. 9. 2012 7:51