Odpredaj časti futbalového štadióna sa odkladá. Poslanci požiadali o vypracovanie projektu s alternatívou zachovania bežeckej dráhy a bez odpredaja časti štadióna.
V FC Slovan Galanta si vymysleli projekt na rekonštrukciu štadióna. V spolupráci so Správou športových zariadení v Galante žiadali radnicu o zabezpečenie spolufinancovania 40% na rekonštrukciu športového areálu v hodnote 300-tisíc eur z Fondu na podporu športu. Celková suma rekonštrukcie mala byť 750-tisíc eur.
FC Slovan by si chcel pomôcť predajom časti areálu v tvare trojuholníka, oproti areálu Autoprofitu. Zrušila by sa tak atletická dráha okolo ihriska. Celé ihrisko by sa teda posunulo viac dopredu – zároveň by došlo ku kompletnej výmene trávnika. Rekonštrukcia hlavného ihriska by stála 240-tisíc eur, rekonštrukcia strechy hlavnej tribúny 80-tisíc, vybudovala by sa asfaltová cesta za 100-tisíc eur, zrekonštruovali by sa malé tribúny. Betónová tribúna by musela byť zlikvidovaná, s čím ráta projekt vo výške 40-tisíc eur. Odstránenie atletickej dráhy, antuky, škváry, obrubníkov by vyšlo na 77-tisíc eur, odstránenie pôvodného oplotenia na 20-tisíc. Miesto atletickej dráhy by okolo ihriska bola nová tréningová plocha, ktorej vybudovanie by stálo 80-tisíc eur. Poslancov na zastupiteľstve, kde sa o predaji časti štadióna hlasovalo, zaujímal osud atletickej dráhy a to, aby celý areál mohli využívať aj iní športovci než futbalisti. Dráha je v súčasnosti nevyužívaná, z dôvodu nedostatku financií sa jej údržba vykonáva len na základnej úrovni. Každoročne ju využívajú hasiči na svoje súťaže, atletická súťaž tu bola podľa Štefana Vargu, riaditeľa Správy športových zariadení, naposledy pred niekoľkými rokmi. Správa športových zariadení potrebuje riešiť zlý stav strechy tribúny aj trávnika. Odpredaj pozemku a likvidácia bežeckej dráhy sa najmenej páči riaditeľom gymnázií, ktorí si uvedomujú, že mládež má primálo fyzickej aktivity a využitie atletického oválu vidia v organizovaní aktivít pre mládež. „Pozerám sa dopredu a čo podotkol kolega Peter Černý, že fyzický stav žiakov je alarmujúci, to je pravda. Myslím si, že v blízkej budúcnosti musí prísť zmena a ministerstvo školstva sa bude musieť zamyslieť nad fyzickou zdatnosťou mládeže. Najväčšia motivácia k telovýchovnej činnosti sú systematicky organizované športové súťaže a som presvedčený že 400 m bežeckú dráhu v budúcnosti dáme do poriadku a na nej budeme organizovať aj školské preteky pre mládež. Viem si predstaviť aj majstrovstvá mesta či okresu v atletike, alebo aj majstrovstvá Slovenska,“ povedal János Marsall, ktorý je riaditeľom Gymnázia Z. Kodálya. Niektorí poslanci argumentovali nevyužívaním tejto dráhy a drahou rekonštrukciou.
„Väčšina občanov Galanty nevie, že tam môže chodiť behať. Včera som sa to dozvedela prvýkrát, že tam môžem ísť a môžem si tam zabehať. Vedia to ľudia, že nemusia chodiť do školy, že môžu ísť na štadión? Určite to 80% občanov nevie a ja ani neviem, či sa to dá. Nikto tam nemá odvahu ísť, keď je to futbalový štadión len pre futbalistov,“ zamýšľala sa poslankyňa Zuzana Gauliederová.
Nakoniec sa zastupiteľstvo uznieslo na tom, že sa bude hľadať alternatívny projekt rekonštrukcie štadióna, bez odpredaja jeho časti a bez likvidácie atletického oválu.
(sv)