Navigácia

Obsah

Židovský cintorín

Typ: Pamiatky
židovský cintorínHistória židovských cintorínov v Galante spadá do roku 1729, kedy dal gróf Ferdinand Esterházy židom z Galanty do večného prenájmu miestnosť na zriadenie modlitebne a zároveň pozemok na cintorín. Najstarší cintorín sa nachádzal na sídlisku SNP, ale zanikol pred viac ako pol storočím. Predpokladá sa, že niektoré náhrobníky boli premiestnené na novší cintorín (Školská ul. 24, Galanta).

Na udržiavanom teréne s rozlohou 100 x 140 m na nachádzajú náhrobníky ešte z 18. storočia a cintorín naďalej slúži svojmu pôvodnému účelu. Najstaršie hroby sú v juhozápadnej a západnej časti. Súčasťou ohradeného areálu s približne 700 hrobmi je dom smútku (tzv. Ciduk HaDin), cez ktorý sa zároveň vchádza na cintorín. Náhrobníky predstavujú pestrú a pútavú paletu materiálov, tvarov a symbolov (z tých sú najčastejšími ruky Kohenov, džbány Levitov a hviezda Dávida). Nápisy sú väčšinou v hebrejčine, ale nájdu sa aj maďarské a slovenské. Cintorín je udržiavaný a naďalej slúži svojmu účelu.

Synagóga v meste bola zbúraná (1899 – 1976), na jej mieste stojí pamätník obetiam holokaustu (Revolučná štvrť 6, Galanta). Dielo akademického sochára Petra Sulíka je umiestnené na malom námestí zo zvýraznenými základmi pôvodnej synagógy, ktorú v roku 1976 v mene komunistickej idei zbúrali. Pamätník bol odhalený 29.6.2003 pri príležitosti každoročnej spomienky na stovky obetí holokaustu z Galanty a okolia, slúži ako pamätné miesto Galantského židovstva a zároveň je symbolickou spomienkou na všetkých židovských občanov mesta, ktorí zahynuli počas holokaustu. 


Vytvorené: 11. 1. 2017
Posledná aktualizácia: 14. 3. 2017 13:34
Autor: Mgr. Andrea Sláviková