Realizácia revitalizácie parčíka JAS

V meste Galanta pristupujeme k revitalizácii verejne dostupných zelených plôch a sídliskovej zelene. Po výsadbe drevín a založení extenzívnych záhonov na uliciach Hlavná, Vajanského a Hodská sme sa zamerali na lokalitu Jas, ktorá je v bezprostrednej blízkosti Mierového námestia.

Ide o jednu z mála súvislých zelených plôch v centrálnej mestskej zóne, tento priestor je v súčasnosti nie veľmi reprezentatívny. V blízkosti sa nachádza obytná zóna z čoho vyplýva, že je priestor primárne využívaný obyvateľmi a vzhľadom na blízkosť autobusovej zastávky medzimestskej dopravy aj návštevníkmi mesta.

Na predmetnú lokalitu bola spracovaná štúdia a následne odborne spôsobilou osobou projektová dokumentácia, prostredníctvom ktorej sa mesto uchádzalo o získanie dotácie z rôznych inštitúcií. Pre finančnú náročnosť realizácie celého projektu sa realizácia rozdelila na viacej etáp.

V prvej etape sme v rámci revitalizácie zrealizovali posúdenie existujúcich drevín odborne spôsobilou osobou, zrealizoval sa  výrub starých stromov a potrebné akútne ošetrenia drevín, ďalej v rámci udržiavacích prác sa zameriame na odstránenie existujúcej drobnej architektúry, existujúcich štrkových chodníkov a betónových obrubníkov, zrealizuje sa výmena povrchu hlavného chodníka a vytvorí sa nový mlatový povrch v centrálnej časti parčíku. Je navrhované založenie trvalkových záhonov, výsadba stromov a osadenie certifikovaných parkových lavíc.

V roku 2020 Mesto Galanta získalo na predmetný projekt finančný dar vo výške 4 000 € z Prvej stavebnej sporiteľne.

Občianske združenie Zelený plán v roku 2021 podalo  žiadosť o dotáciu v rámci 2. kola programu „Fond na rozvoj Trnavského kraja“  na realizáciu časti projektu Jas parčík Galanta vo výške 10 000 €, v ktorej bolo úspešné.

situácia

situacia JASparčík.pdf