7. september - Svetový deň čistého ovzdušia

dňa 7. septembra 2021 si pripomenieme Svetový deň čistého ovzdušia – International Day of Clean Air for blue skies, ktorý bol po prvý krát vyhlásený na pôde OSN v roku 2020. Tohtoročným sloganom kampane OSN je „Zdravé ovzdušie, zdravá planéta".

Tohtoročným sloganom kampane OSN je „Zdravé ovzdušie, zdravá planéta". https://www.un.org/en/observances/clean-air-day

Napriek tomu, že je vzduch pre nás nevyhnutný pre život, mnohí z nás si z rôznych dôvodov nespájajú znečistené ovzdušie s kvalitou nášho života a zdravia. Dýchame od okamihu, keď sa narodíme až dovtedy kým neumrieme.

Deti, tehotné ženy, seniori a chronicky chorí ľudia (najmä na srdcovo-cievne a respiračné ochorenia) patria medzi citlivé skupiny obyvateľstva z hľadiska kvality ovzdušia. Veľká časť populácie nežije v zdravom prostredí. Pritom máme právo na čistý vzduch.

Deti, ktoré najmenej z nás prispievajú k znečisťovaniu ovzdušia, sú obzvlášť citlivé na účinky znečisteného ovzdušia. Dýchajú rýchlejšie ako dospelí, častokrát ústami, a absorbujú tak viac znečisťujúcich látok do svojich tiel, ktoré sa ešte len vyvíjajú. Svoju dýchaciu zónu majú bližšie k zemi, kde niektoré znečisťujúce látky dosahujú maximálne koncentrácie.

Kvalita ovzdušia je stále „neviditeľnou" témou. Preto sa pri príležitosti Svetového dňa čistého ovzdušia obraciame s prosbou aj na Vás. Zapojte sa aj vy do osvetovej kampane #zamodruoblohu . Budeme Vám veľmi vďační ak nám pomôžete dať tému OVZDUŠIE do pozornosti žiakov, študentov, rodičov, kolegov, susedov, miest, obcí, združení, komunitných centier a iniciatív...

Významnými zdrojmi znečisťovania ovzdušia na Slovensku sú okrem priemyslu a energetiky predovšetkým vykurovanie domácností tuhými palivami a cestná doprava. Ide teda aj o oblasti, v ktorých zohráva dôležitú úlohu aj naše správanie a náš výber. To ako cestujeme, ako kúrime, ako sa stravujeme, čo nakupujeme, ovplyvňuje prostredie okolo nás a našu kvalitu života.

Pripravili sme krátke posolstvá z týchto oblastí bežného života, ktoré súvisia s kvalitou ovzdušia. Je na Vás, či sa rozhodnete pre všetky z nich, alebo len pre tie, ktoré považujete vo vašom okolí či vo vašej komunite za podstatné. Plagáty s posolstvami je možné vyvesiť na nástenku v škole či na úrade, umiestniť na viditeľné miesto v budove, hovoriť spolu o nich alebo ich šíriť cez sociálne siete.

Informačné plagáty sú dostupné v slovenskom, rómskom a anglickom jazyku na týchto odkazoch. Autorom prekladu do rómskeho jazyka je Mgr. Maroš Balog.

Séria plagátov v slovenskom jazyku na stiahnutie [formát .zip, 4,72 MB]
Séria plagátov v rómskom jazyku na stiahnutie [formát .zip, 4,45 MB]

Séria plagátov v anglickom jazyku na stiahnutie [formát .zip, 4,61 MB]

Rovnako linky nájdete aj tu na konci článku: https://populair.sk/sk/actual/zdrave-ovzdusie-zdrava-planeta

V ideálnom prípade sa nám spoločne podarí otvoriť dvere tejto dôležitej téme, ktorá sa týka nášho teda verejného zdravia.

Kvalitu ovzdušia môžete sledovať tu:

Spoločne #zamodruoblohu

Ing. Katarína Mičáková
Manažér kvality ovzdušia
Referát koordinácie projektu LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia | Sekcia zmeny klímy a ochrany ovzdušia

Dátum vloženia: 7. 9. 2021 8:02
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 3. 2024 21:44