Navigácia

Obsah

Z Galanty na olympiádu do Tokia

Typ: ostatné

Andrej „Bandi“ Csemez si vyboxoval v kvalifikácii do 75 kg v Paríži miestenku na olympijské hry. Po 25 rokoch bude mať Slovensko na olympiáde zastúpenie v boxe.

Kvalifikácia na OH sa začala ešte v marci 2020 v Londýne, ale celá súťaž bola kvôli covidu prerušená a boxeri museli odísť predčasne domov. O 14 mesiacov neskôr pokračovali kvalifikačné zápasy v Paríži.

Nesmiernu radosť mal aj tréner Pavol Hlavačka: „Olympijská miestenka v boxe je viac než cenný kov z ME či MS… Teraz to bolo o to ťažšie, že sa rozhodovalo len na jednom turnaji a akékoľvek zaváhanie či zranenie mohlo zmariť nádeje.“ Zranenie, tržná rana nad okom, ukončilo predčasne zápas Oravčanky Jessicy Triebeľovej, ktorá bola druhým slovenským želiezkom v ohni. Slovenskí boxeri nastupovali do zápasov po dlhšej pauze, nemali možnosť predtým súťažiť ani v domácej lige. Tomi Kid Kovács preto jazdil s Andrejom Csemezom na sústredenia do zahraničia. „Tento úspech nie je výsledok týždňového snaženia, je za tým niekoľkoročná práca. Prebehli mi hlavou naše začiatky, úspechy i sklamania. Nikdy sme sa však nevzdali a aj v ťažkej dobe pandémie sme vždy našli cestu, aby sme mohli trénovať. Som veľmi šťastný, lebo Bandi je nielen skvelý športovec, ale hlavne človek,“ hovorí Tomi Kid Kovács.

Bandimu sa podarilo kvalifikovať sa v zápase s belgickým boxerom. Slovák začal zápas výborne, bol rýchly a presný v úderoch, Belgičan ho takmer nedokázal zasiahnuť. Prvé problémy prišli až v treťom kole, keď sa ozvalo zranenie nosa. Ten začal krvácať, lekár však povolil Csemezovi pokračovať a ten dotiahol zápas k víťazstvu 5:0 na body. „Prvý zápas so Španielom bol určite ťažší. Dobre som sa tam rozboxoval a proti Belgičanovi to už bolo dobré. V závere ma šuchol do nosa, ktorý som už mal zranený, ale je to v pohode. Teraz si doprajem krátky oddych a potom začneme prípravu do Tokia,“ vyjadril sa šťastný Slovák po zápase. Športovým vzorom Andreja Csemeza je legendárny Muhammad Ali. Veľkým snom talentovaného 23-ročného boxera z Dolných Salíb je uspieť na olympijských hrách, prvú šancu bude mať už o pár týždňov v Tokiu.

 

 


Vytvorené: 27. 8. 2021
Posledná aktualizácia: 27. 8. 2021 09:54
Autor: Vavrová