Navigácia

Obsah

Braňo Šablatúra: Inštinkt musí mať kôň aj jazdec

Typ: ostatné
21,05 sekundy. Toľko trvalo trojici jazdcov (Braňo Šablatúra na kobyle Bingo, Barbora Vašová na Čikovi, Dušan Nagy na Chocolate) oddeliť označené teliatka od stáda a zahnať ich do ohrádky. Vznikol nový slovenský rekord v disciplíne zvanej „team penning“.

 

 

Westernové jazdenie zažíva posledné desaťročie mimoriadnu obľubu. Spomedzi množstva westernových disciplín sú na organizáciu a financie najnáročnejšie dobytkárske disciplíny, kde na súťaž musí byť pripravené stádo dobytka. Jazdci sedia najčastejšie na amerických dobytkárskych koňoch. „Quarter horse“ sa považuje sa najvšestrannejšieho koňa na svete, americká organizácia AQHA eviduje vyše 5 miliónov koní tohto plemena. Jeho čaru prepadol aj Braňo Šablatúra, majiteľ Ranča na striebornom jazere, aktívny jazdec a milovník westernu. Ranč na kraji Galanty láka každoročne stovky návštevníkov, nielen na divácky príťažlivý western, ale aj na rybolov či len na odpočinok na brehoch Strieborného jazera.

 

Získali ste rekord v team penningu, ako vlastne vyzerá táto disciplína?

 

V tejto disciplíne vstupujú do stáda traja jazdci s vopred pripravenou taktikou. Nesmie im prejsť ani jedno nesprávne teľa za polovičku jazdiarne. Teliatka sú označené farebnými obojkami, vždy po tri rovnakej farby. Jazdci majú tie tri teliatka rovnakej farby, ktorá im je pridelená, dostať na druhú stranu do „pennu“, čo je taká ohrádka. Musí sa to udiať v čo najkratšom čase, nám sa to podarilo v čase 21,05.

 

Aký bol predošlý rekord?

 

Zhodou okolností aj v predošlom rekorde som bol ja aktérom, s Milanom Šprlom a Petrom Dulom. Ten rekord bol tesne pod 21,50 sekundy.

 

Tento tím jazdcov sa mení na jednotlivých súťažiach, alebo je stály počas celej sezóny?

 

Je stály počas celej sezóny. Na posledných pretekoch sme mali v tejto disciplíne 15 tímov.

 

Koľko pretekov za rok býva v tejto disciplíne?

 

Na Slovensku je tento rok asi 6 pretekov aj s majstrovstvami Slovenska.

 

Využívajú sa akékoľvek teľatá, alebo je to špeciálne plemeno?

 

Hocijaké, najlepšie sú ale netrénované. Hovorí sa takým kovbojským výrazom, že sú ošľahané alebo ojazdené, keď sa s nimi veľa trénuje, alebo ak sú preteky príliš často. Potom už sa koní neboja a sú ťažko ovládateľné. Ale zároveň človek už vie, čo má od nich očakávať, už nemajú stres.

 

A aké kone používate? Môžu to byť hocijaké kone?

 

Hocijaké, ale vycvičené. Najlepšie sú americké quarter horse, lebo tieto kone patria medzi najlepšie dobytkárske kone na svete. Tomu, čo im dáva tú schopnosť práce s dobytkom, sa hovorí „cow sense“, čiže zmysel pre kravy. Ja vždy hovorím, že nielen kôň musí mať cow sense, ale aj jazdec. A keď ho má aj jazdec, tak tvoria spolu perfektnú dvojicu, jedno telo a jednu dušu.

 

V posledných rokoch vzrástol počet rančov po Slovensku, odráža sa to aj v počte pretekárov?

 

V týchto našich kruhoch ubudlo jazdcov, tento šport je veľmi finančne náročný.

 

Obľúbenosť jazdectva rastie, ako sa to odráža na ranči?

 

Aj na ranč nám chodia deti, máme tu také školské kone, na ktorých sa učia jazdiť. A máme denné a pobytové tábory, v ich programoch majú aj jazdenie. V každom turnuse je okolo 20 detí, v denných táboroch sú najmä Galanťania a deti z okolia.

 

Rastú z týchto deti potom jazdci-športovci?

 

Jeden takto vychovaný športovec je aj môj syn. Nemá ešte ani osem rokov, ale už má nejaké preteky za sebou, a vidím na ňom, že to má v krvi. Tým, že sa pohybuje v týchto kruhoch, tým dobytkárskym disciplínam rozumie vo veľa prípadoch lepšie ako 20 či 30-roční dospelí.

 

Prečo by deti mali začať jazdiť? Mali by rodičia chcieť, aby ich deti začali jazdiť na koňoch?

 

Ak to človek chce robiť, nájde si k tomu cestu. Ale nie tak, že ho sem rodičia donesú, pretože to chcú rodičia. Tento šport sa nedá robiť tak, že to chce niekto druhý.

 

 

 


Vytvorené: 27. 8. 2021
Posledná aktualizácia: 27. 8. 2021 10:00
Autor: Vavrová